Twitter Özellikleri, Terimleri ve Tarihi – Kısa Bilgi

Twitter Özellikleri, Terimleri ve Tarihi – Kısa Bilgi

Bugünkü yazımızda Twitter özelliklerinden bahsedeceğiz. Herkesin bildiği gibi Twitter dünyanın en gelişmiş sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Kendi alanında anlık haber kaynağı ve iletişim platformları arasında ise birinci sıradadır. Twitter dünyasında öncelerde milyonlarca insan bulunuyor derken artık milyar demek yanlış olmayacaktır.

 

Türkçe karşılığı olarak cıvıltı yani kuş cıvıltısı anlamına gelen Twitter hakkında kısa kısa bilgiler ve sosyal mecraya ait özelliklerden bahsedelim;

Twitter Özellikleri ve Kısaca Tarihi

Twitter hakkında kısaca bilgi verecek olursak eğer, eskilerde 140 karakter ile sınırlandırılmış bir yazıya dayalı iletişim kanalıydı. İlerleyen süreçte kademeli olarak önce 160 sonrasında ise 280 karakter ile iletişim kurabilme ve yazı yazabilme kabiliyetine ulaştı. Dünyada en çok kullanılan ilk 3 sosyal medya kanalından olan Twitter yıllarca süren rekabet içersinde bile yerini ve otoritesini hiç kaybetmedi. Sürekli güncel kalan ve insanlar tarafından aktif kullanılmayı başarabildi. Twitter bu kadar çok insan tarafından yıllarca kullanılmasının tek sebebi ise herhangi bir filtreleme yapılmadan sıradan bir insanın bile sesini milyarlarca insana duyurabilme imkanı sağlanmasından kaynaklanıyor diyebiliriz. Dünyanın neresinde olursa olsun insanların özgürce seslerini duyurabildikleri bir mecradır Twitter.

  • Twitter Ne Zaman Kim Tarafından Kuruldu?

21 Mart 2006 Tarihinde Kaliforniya’nın San Francisco eyaletinde kurulmuştur. ABD menşeli bir firmadır. Jack Dorsey ve 14 arkadaşının ortaya attığı bir fikir sonucu kurulmuştur.

  • Twitter Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Twitter ilk çıkış noktası olarak masaüstü bilgisayarlar olsa da ilerleyen ve sürekli gelişen teknolojiyle birlikte cebimize kadar girmiştir. Her türlü akıllı telefonda kullanılabilir bir mecra haline gelmiştir. Twitter; Samsung, Apple, Asus, Huwai, Xiaomi ve Gururumuz Vestel olan her türlü telefon markasında kullanılabilmektedir.

  • Twitter Kullanıcı Sayısı Ne Kadar Oldu?

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi Dünya genelinde Twitter kullanıcı sayısı 1 milyar bandına ulaşmıştır. Ancak kullanılmayan ve aktif olmayan hesaplar çıkarıldığında aktif olan ham Twitter kullanıcı sayısı 330 milyondur.

  • Türkiyede Twitter Kullanımı: Ne Kadar ve Ne Amaçla Kullanılıyor?

Twitter Türkiye’de oldukça fazla kullanıldığı günlük 7 milyon tweet atılmasından anlaşılabilir. Türkiye’de Twitter kullanan insanların %23’lük dilimi Twitter’ı Kötü olan duygu durumlarını aktarmak için kullanmaktadır. Psikolojik yıkıntılarını haykırdıkları bir platform olarak görmektedir. %17’lik bir kesim ise Twitter’ı mutlu oldukları anları paylaşmak için kullandıkları analizler sonucu açıklanmıştır. Ancak geriye kalan %60’lık dilim ise Twitter’ı haber alma platformu olarak kullanmaktadır.

Twitter Terimleri

  • Tweet

280 karakter ile yazı, resim, video paylaşmak ve insanlara duyurmak için gönderilen postlara verilen isimlerdir.

  • Retweet

Biri tarafından gönderilmiş bir tweeti tekrarlamak anlamına gelmektedir. Tweet sahibinin adı ile sizin profilinizde paylaşılması olarak işlem görür.

  • Like

Paylaşılan bir tweeti retweete benzer bir şekilde kalp ile etkileşime sokma durumudur. Like Türkçe karşılığı beğeni anlamına gelmektedir. Tweete beğenmek olarak adlandırılır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan