Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Önemi

Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Önemi

Günümüzde gelişen teknolojinin hayatımıza olumlu etkileri yadsınamayacak kadar çok olmasına karşılık olumsuz etkileri de bir hayli fazladır. Bilgiye kısa yoldan ulaşmak, duygu ve düşüncelerini hızlı ve kolayca diğer insanlara iletebilmek, gündelik olaylardan yapılan çıkarımları ve genel deneyimleri öznel ifadeyle geniş kitlelere aktarabilmek takdir edersiniz ki herkese göre faydalı ve olumlu hadiselerdir. Bahsettiğim durumları gerçekleştirebilmek adına içinde bulunduğumuz internet çağında, kendimizi sosyal medya oluşumunun içinde bulmaktan alıkoyamıyoruz. Peki nedir bu sosyal medya? Sosyal medyanın hayatımızdaki önemi nedir?

Sosyal medya denince akla ilk olarak Facebook, Twitter, YouTube, Foursquare, Tumblr vb. iletişim ve paylaşım araçları gelmektedir. Düzenli olarak Facebook bildirimlerini kontrol etmek, Twitter’da durum paylaşmak, İnstagram’a yeni fotoğraf eklemek, e-postalarımızı denetlemek gibi eylemler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda bizi çok karanlık bir bilinmeze sürüklüyor. Sosyal medyanın hayatımızdaki önemi son yıllarda git gide artıyor. Hatta sosyal medya bir bakıma özgürlüğümüzü ele geçirmiş, hayatımızın merkezine yerleşmiş bir canavar. Çağımızdaki mobil dünyanın içinde yer aldıkça,gerçek kavramının anlamını yitiriyoruz maalesef.

Sanal birliktelikler, sanal eğlenceler, en değerli şey olan vaktimizi öldürüyor ve biz bundan zevk alıyoruz. Sosyal medyayı ihtiyaçlarımız dahilinde kullanmıyor, onun kölesi oluyoruz. Hal böyle olunca aslında herkes kendi sanal dünyasında yaşıyor. Gerçek dünyada birbirimizi görmüyoruz. Güzel arkadaşlıklarımız yerini zamanla sahte mobil dostluklara bırakıyor. Uzun zamandır görmediğimiz bir insanı özleme yetimizi kaybediyoruz mobil dünyanın merdivenlerinden karanlığa doğru inerken. Hayatımızı sanal dünyaya göre düzenlemeye başlıyoruz ve gerçek dünyaya döndüğümüzde afallıyoruz çoğu zaman. Bu da bizim mutsuz olmamıza sebebiyet veriyor.

Sosyal medyayı düzgün kullanmayı beceremiyoruz. Günlerimizin çoğu bilgisayar başında geçiyor. Bilgisayar başında olmadığımız zamanda ise cep telefonları yahut tabletler ile sosyal bağımlılığımızdan kopamıyoruz. Bir şeylerin ters gittiğinin farkındayız ama bu sorunun asıl çözümünün sosyal medyada olduğunun farkına varamıyoruz. Sosyal medyadaki herhangi bir hesabımızdan bir süre ayrı kalırsak hayatımızda büyük bir boşluk oluşuyor. Sosyal medya özellikle 2000’li yıllardan sonra hayatın birçok alanına dahil oldu. Özellikle pazarlama ve reklamcılık alanında önemli bir temel taşı halini geldi. Günümüzde kurum ve kuruluşların pazarlama anlayışı televizyon ekranlarından, gazete ve dergi sayfalarından çok sosyal medyaya reklam vermek üzerine kurulu. Bu bir bakıma birçok insana kolay yoldan ulaşmayı sağladığı gibi aynı zamanda farkına varmamız gereken büyük bir tehlike.

Sanal alemin gelişimi ile çeşitli dernek ve vakıfların yararlı kampanyalarının yürütülmesi (örneğin bir hastaya kan aranması) gibi olgular da gün yüzüne çıktı. Bu açıdan baktığımızda Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Önemi çok büyük olur. İnsanlık adına yararlı olan her şeyi doğru kullanmasını bilmeliyiz. Sosyal medya günümüzde gerçekten büyük bir nimet. Eğer ağırlığı altında ezilmezsek, onu çok faydalı şekilde kullanmaya başlayabiliriz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan