Sosyal Medyada Kişisel Gizliliğin Önemi

Sosyal Medyada Kişisel Gizliliğin Önemi

İnsanlar kolay suç işleyebilen bir varlıktır. Her zaman veya her yerde bu suç potansiyeli değişik oranda artar veya azalabilir. Kişilerin söylemleri, yapılan hareketler ve yanlış anlamalar, insanların suça yatkınlığı, çok büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Günümüzde ceza evleri ve suçlu sayısı her sürekli artmaktadır. Toplum yapısının bozulması, ekonomik sıkıntılar veya aile arası sorunlar suç oranlarına bağlı cezaları beraberinde getirmiş ve dolayısıyla ekstra ceza evlerine ihtiyacı doğurmuştur.

 

Son zamanlarda bu durumun yanında sosyal medya üzerinden suç teşkil eden olaylar artmış. Adalet bakanlığı bu mecra üzerinde caydırıcı kanunlar çıkarmıştır. Kişi ideolojisini, fikrini, bir olayla ilgili tutumunu sosyal medya üzerinden paylaşarak aklındakini silinmeyecek bir ortama aktarmaktadır. Durum böyle olunca kişi kendi isteği veya kanuna bağlı zorla gönderinin silinme talebi olmazsa sonsuza kadar kalacak olan o paylaşım, paylaşımı yapan kişiyi ciddi sıkıntılara sürükleyecektir.

Sosyal Medyada Gizlilik

Bu paylaşımlara bağlı cezaların emsal niteliği taşıması da cabası. Her gün televizyonlarda attığı gönderi, yaptığı yorum veya beğendiği paylaşım yüzünden çeşitli ceza alan insanlar görmekteyiz. Bu insanlar belki de sosyal medyanın özelliklerini kullanıp daha gizli bir profil oluşturursa bu sıkıntılar başına gelmeyecektir. Aynı zamanda sadece gündemi takip etmek için sosyal medya kuran insanlarına hizmet eden gizlilik özellikleri bulunmaz bir nimettir. Instagram adlı uygulamanın özellikleri arasında olan: yorum kapatma, hesabı gizleme, durum gizleme… gibi özellikler hem kişiyi gireceği mes’uliyetlerden kurtarır hem de özel hayatın gizliliği hususunda yardım eder.

Yukarıdaki bahsettiğimiz ideolojisi veya paylaşımı yüzünden linç girişiminde bulunulan kişiler attıkları paylaşımda yorum kapatma özelliği kullansalar kimse bir yorum yazamayacağı gibi linç edilme durumu da azalacaktır. Aynı şekilde hesabını gizli konuma alıp tanımadığı insanları hesabına eklemeyen kişilerde aynı sıkıntılarla karşılaşmayacak ve mes’uliyet bulunduracak harekete mahal kalmayacaktır.

Şu yazımızda Instagram hesap gizliliği nasıl kaldırılır dan bahsetmiştik, bir göz atmanızda fayda vardır. O yüzdendir ki elimizdeki imkanları ne derece doğru yönde kullanırsak bizlere faydası da o derece olmaktadır. Amma ve lakin hiçbir şekilde dikkat etmeden tamamıyla düşüncesiz hareket etmenin sonu maalesef ya mahkemelerde bitecektir ya da bitmesini istemeyeceğiniz durumlarla hiç farkında olmadan karşılaşacaksınız. Bizlerde İnternet’i kullanarak sizleri bu yolla uyarmayı tercih ederek sosyal mecraların faydalı kısmına hitap etmekteyiz ve sizleri de bu yollara davet etmek isteriz…

Yorum Yap
0 Yorum yapan