Sosyal Medya Platformlarının Topluma Verdiği Zararlar

Sosyal Medya Platformlarının Topluma Verdiği Zararlar

Dünyamız gelişiyor. Gün geçmiyor ki yeni bir buluş, yeni bir sistem hayata geçmesin. Her gün haberlerde duyarsınız farklı sektörlerden farklı gelişmeleri. Ama hiç şüphesiz bu gelişme ve yenileşmenin en hızlı olduğu yer Avrupa’dır. Sanayi devriminden sonra kısa süre içerisinde akıl sıra ermeyecek bir gelişim içerisinde olan Avrupa ciddi atılımlarla dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır.

 

Sosyal Medya Dünya Çapında Sorun Teşkil Ediyor

Günümüzde istisnasız herkesin kullandığı sosyal medya platformları da Batılıların bir ürünüdür. Milyonlar kazanarak insanlara çeşitli özellikler sunan bu sistemler dünya çapında ciddi sorunlara da yol açmaktadır. Günümüzde obezite, göz bozukluğu, radyasyona bağlı zararlar insanın üzerinde etkisini arttırmış ve ciddi zararlara sebep olmuştur. Tüm bu sorunların artmasının nedenlerinde teknoloji ve sosyal medya bağımlılığı gelmektedir.

İnsanlar, Sosyal Medya ile Gerçek Hayattan Uzaklaşıyor

Günlerinin çoğu zamanını sosyal medya platformlarda geçiren insanlar gerçek hayatı unutuyor ve sosyal medya denilen mecrada gittikçe asosyalliğe itiliyor. Sosyal medyanın zararlarını saymakla bitiremezken bu zararların en önemlilerine dikkat çekmek yerinde olacaktır. UYAP sisteminden yapacağınız kısa bir araştırmayla sosyal medyanın boşanmalarda ne derece etkili olduğuna maalesef şahit olacaksınız. Mahkemelerin emsal karar verdiği sosyal medya ailelerin yıkılma sebebi olmuş ve suçsuz/günahsız çocukları çaresiz bırakmıştır. Sosyal medya ailelere zarar veriyor demiştik, bir örnek daha.

Sosyal Platformlar Günlük İlişkilerimizi Tehdit Ediyor

Günümüz aile fertleri iş ve okul yoğunluğundan ancak akşam bir araya gelmektedir.Günün az bir zamanını bir arada geçiren aile fertleri o kısa zamanın içerisinde de telefonları ellerinden bırakmayarak sosyal medya da vakit geçiriyor ve hiç muhabbet etmiyorlar. Bu olayların içerisinde aile kavramından söz edebilir miyiz? Maalesef günümüzde en ufak şey kavga etmeye ve kabalığa yol açmaktadır.

Siyasi Propaganda Sosyal Medyada Başı Çekiyor!

Sosyal medyada yapılan siyasi veya fikri paylaşımlarda tepki çekebilir, fikriniz veya ideolojiniz yüzünden nefret söylemlerine
veya hakaretlere maruz kalabilirsiniz. Durum böyle olunca sessiz kalamayarak muhtemelen karşılık verecek ve işin sonu mahkemeye varacaktır. Soruyorum size bu tarz şeylere gerek var mı? Bizler sizin hayatınıza etkimiz tavsiyeden öteye gitmez. Dolayısıyla tavsiye mahiyetindeki bu yazımızı dikkate almanızı ve sosyal medyayı tamamen yararlı ve dikkatli kullanmanız dileğiyle.

Yorum Yap
0 Yorum yapan