10 Adımda Sosyal Medya Fenomeni Olmak

10 Adımda Sosyal Medya Fenomeni Olmak

Sosyal medyada fenomen olmak sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Aslında yapılması gerekenler oldukça basit. Sizlere vereceğimiz 10 maddeyi harfiyen yerine getirdiğinizde ve tamamen özveri ile çalıştığınızda sizde sosyal medyada fenomen olabileceksiniz. Maddelerimizi sıralamadan önce bazı noktalara dikkat çekmek isteriz. Öyle ki bu noktalar fenomen olma konusunda ciddi anlamda önem teşkil etmektedir.

 

Paylaşım Sıklığınız ve Zamanlamanız Çok Önemli

Fenomen olma yolunda ilerlerken her zaman dikkat edilmesi gereken 2 kural vardır. Diğer uygulayacağınız maddelerin tamamı ile bütünleşik olarak hesap etmeniz gerekmektedir. Her zaman paylaşım yapmanız gerekmektedir ancak bazı zamanlarda yapacağınız paylaşımlar insan genelinin duygu durum müsaitliği bazında incelenecek olursa çok önemlidir. Öyle ki sabah yapacağınız bir paylaşım ile akşam yapacağınız paylaşım arasında ciddi farklılıklar olması gerekmektedir. Sabah dinç bir kafa ve ruh ile algılanması müsait olabilecek bazı içerikler akşam saatlerinde sabah olduğu gibi hoş ve kolay anlaşılır olmayacaktır. Bu bağlamda sabah gönderilerini komik ve ilgi çekici yaparken akşam gönderilerini rahatlatıcı ve kafa karıştırmayan içerikler ile sunmalısınız. Ayrıca paylaşım sıklıklarını sabah bol akşam ise seyrekleştirmek de önemlidir.

 

10 Adımda Fenomen Olmak

  • Hashtag Kullanımı

Markanızı tanıtmak, potansiyel müşterilerinize ulaşmak için ya da takipçilerinizi arttırmak için hashtag kullanmalısınız. Hashtag kullanımı ile birlikte insanlar ile etkileşim kurabilir dikkat çekici içerikleri çok fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Fotoğraflarınızı ya da videolarınızı 30 tane hashtag ile doldurup paylaşabilirsiniz. Ancak dolu dolu 30 adet hashtag girmek yerine etkili ve hedef kitleye uygun anahtar niteliğinde hashtagler daha etkili olacaktır.

  • Benzer İçerikler ile Etkileşim

Sizinle bağlantısı olan içerikleri beğenmeniz çok önemli bir husustur. Öyle ki hedef kitleniz ve potansiyel müşterileriniz benzer içerikleri beğenen kişilerdir. Sizlerde onlar gibi davranmalı potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmelisiniz. Ayrıca benzer içerikler içinden yakalayacağınız profili açık kullanıcıların gönderilerini beğenmeniz o kullanıcın çok daha fazla dikkatini çekmenizi sağlayacaktır. Müşterilerinizi ve hedef kitlenizi adım adım oluşturmanız zor olabilir ancak en doğru yoldur.

  • Düzenli Paylaşım Sıklığı

İnsanlar sürekli aktif olan hesapları takip etmek isterler. Son gönderiniz üzerinden 3 gün geçmiş olması kullanıcın sizi takip etme olasılığını düşürecektir. Ancak kullanıcının hesabınızdan 3 saat önce yapılmış bir paylaşımı görmesi ise takip edilme ihtimalinizi arttırır. Ayrıca gündelik faaliyetleriniz ile alakalı hikaye paylaşımları da çok önemlidir. Sosyal aktiviteleri ilgi çekici bir şekilde paylaşmak etkileşim almanızı arttıracak ve daha fazla hatırlanmanıza sebep olacaktır.

  • Dikkat Çekici Filtereler ve Gifler

Kişisel hesabınızdan göndereceğiniz kendi yüzünüze uygulayacağınız Instagram filtreleri ile insanların kafasında ilgi uyandırır dikkat çekersiniz. Ayrıca hikayelerinizde paylaşacağınız gönderilerde Gif kullanmak, daha dikkat çekici bir hikaye için önemlidir. Düz monoton bir hikaye yerine renkli, dinamik ve hoş Gifler ile süslenmiş hikayeler daha akılda kalıcı olacaktır.

  • Kolajlar Oluşturmak

Salt Instagram uygulaması kolaj yapmanıza izin vermemektedir. Ancak yan uygulamalar üzerinden kolaj yapmanıza olanak tanımaktadır. Instagram fotoğraf gönderimi yapacağınız kısımdan artı butonuna tıkladığınız da sağ üst tarafta kolay simgesini görebilirsiniz. Bu simgeye tıkladığınızda sizi tavsiye edilen yan uygulamaya yönlendirecek ve telefonunuza kurulmasını sağlayacaktır. Böylelikle rahatlıkla kolajlar oluşturabilirsiniz. Kolaj kullanmanın önemi kısaca özetleyecek olursak; insanlar kolajları her zaman ilgi çekici bulmuştur. Daha fazla vakit ayırıp daha fazla inceleme yolu ile hafızalarında iz bırakabilirsiniz.

  • Tüm Sosyal Mecraları Kullanmak

Instagram haricinde tüm sosyal medya sitelerini ve platformlarını kullanmak çok etkili bir yöntem olacaktır. Aynı şekilde Instagram da yaptığınız tüm paylaşımları diğer mecralarda da yaparsanız tüm sosyal medya kitlesinin dikkatini çeker ve sizi takip etmesine olanak tanırsınız. Şuan günümüzde sadece tek bir sosyal medya platformu üzerinden fenomen olan birisi ile karşılamanız imkansızdır. Tüm Fenomenler her türlü sosyal mecrayı kullanarak bugünlere gelmiştir.

  • Güncel ve Aktif Profil

Instagram profilinde biografilerinize dikkat etmeniz çok önemlidir. Etkili ve aktif görünen bir biografi her zaman çok önemli olmuştur. Öyle ki Instagram kullanıcıları sizi takip etmeden hemen önce biyografinize bakacaktır. Burada görecekleri 150 kelime ile sınırlandırılmış bir açıklama kullanıcıları tatmine edici, aktif ve dikkat çekici olmalıdır.

  • Pazar Günü Paylaşımları

İnsanlar haftanın son günü Instagram’ı en çok kullandıkları gündür. Pazar günleri yapacağınız paylaşımlar ve kuracağınız etkileşimler her zamankinden çok daha etkili olacaktır. Bu yüzden pazar günlerinizi fenomen olmak istediğiniz hesabınız için ayırmalısınız.

  • Önerilen Kişileri Takip Etmek

Instagram uygulaması sizinle alakalı olabileceğini düşündüğü kişileri sizlere önerilen kullanıcılar olarak gösterecektir. Bu kişileri yapay zeka algoritmasının çıkarımları sonucu karşınıza getirmektedir. Öyle ki sizinle alakası olabilecek en yakın kişiler önerilen kişilerdir. Kesinlikle takip etmeli ve etkileşimde bulunmalısınız.

  • Benzer Büyük Hesapları Takip Edin

Sizinle özdeşleşmiş ve fenomen olan hesapları takip etmeniz her zaman çok daha fazla kullanıcı akışınızı size getirecektir. Öyle ki yukarıda bahsettiğimiz üzere benzer kişiler ile iletişim ve etkileşim kurmak önerilen kullanıcılar ve önerilen içerikler içerisine düşmenize yardımcı olacaktır.

10 adımda nasıl fenomen olabilirsiniz?” sorusuna yukarıdaki maddeler ile cevap bulabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan