Reklam Nedir? Neden Reklam Yapılır?

Reklam Nedir? Neden Reklam Yapılır?

Reklam nedir sorusunu sormadan önce sizlere reklam hakkında kısa örneklemeler yapmak istiyoruz. Ancak bu yazımızda reklam nedir, reklam neden yapılmalıdır, neden reklam yaparız gibi reklama dair öz bilgilere ulaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

 

Reklam Pazarlama Yöntemidir

Yeni oluşturulan her şeyin pazarlanması ve tanınması için bazı yollara ihtiyaç vardır. Misal yeni çıkan bir oyun ya da faydalı bir platformun daha fazla insana ulaşması ve bu ulaşım sonucu tanınıp pazarlanması için etkili reklama ihtiyaç vardır. Günümüzde artık reklam alanında bir çok yol kat edilmiş ve bu yollar gelişerek devam etmektedir. Kullandığımız sosyal medyalar, televizyonlar, yollardaki panolar ve otobüs durakları bu reklam icralarının bazı yerleridir. Ama hiç şüphesiz en çok sosyal medya etkilidir. Zira oturduğumuz yerden kullandığımız ve en çok kişiye ulaştığımız yerler sosyal medyalardır.

Günümüzde sosyal medya kullananların sayısı bir hayli fazladır. Sosyal medya kullananlar bilirler, sosyal mecraların ana sayfalarında gezdiğimizde bir çok reklamla karşılaşırız. Bu reklamlar yapılan uygulamalar ve oyunların pazarlanması için en önemli yerlerdir. Çünkü istiyor yada istemiyor olmamızın bir anlamı yok, bu mecralarda gezerken bu reklamları görmekteyiz. Gördüğümüz bu reklamlar bizleri o uygulamaları indirmek veya ilgi göstermek durumunda kalıyoruz. Bu kadar çok gösterilen oyunlar ve uygulamalar ister istemez bizlerin o uygulamalara karşı bir sempati duyulmasını sağlamaktadır. İşte bu yüzden reklamın sosyal medyada geri dönüşü çok fazla olacaktır.

Diğer türlü düşünecek olur isek. Televizyonlara verilen reklamlar bir hayli masraflı ve çekimleri de yorucudur. Aynı şekilde açık hava reklamları da aynı şekilde masraflı olup, dezavantaj olarak ağaçların kesilmesi, mürekkeplerin harcanması ve bundan ziyade çevre kirliliğine yol açmaktadır. Bunları ele alarak tekrar söylüyorum ki sosyal medyada reklam bu işin en yapılması gereken yerdir. Sosyal mecralarda reklam hizmeti veren kişilerden ya da izmir sosyal medya danışmanlığı olarak nitelendirilen sosyal mecra pazarlamacılarından destek almanızda fayda vardır.

Peki hangi sosyal medya, ne tarz bir reklam tarzı daha faydalı olur?

Yaptığımız araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki Instagram adlı sosyal mecra günümüzde en aktif ve kullanıcısı en fazla olan platformdur. Bu platform reklam vermek içinde pek uygun bir yerdir. Yaptığınız uygulama ve oyunları 60 saniyelik bir video veya içeriğinizi anlatan bir resimle uygulamanızın en güzel şekilde reklamı olacaktır.

Instagram bizlere aynı zamanda bütçemiz ile doğru orantılı olarak reklam vermemizi sağlamaktadır. Bütçenizi ve izmir reklam verme gününüzü kendiniz ayarlayarak en iyi etkileşimi sağlayabilirsiniz. O yüzden sizlere yegane Instagramı ve video içerikli reklamları tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan