Uçtan Uca Şifreleme, Telegram ve Signal Nedir?

Uçtan Uca Şifreleme, Telegram ve Signal Nedir?

Whatsapp yeni getirdiği gizlilik sözleşmesiyle birlikte bir anda dünya gündemine oturdu. Whatsapp uygulamasının alternatifleri uygulama mağazalarında indirme rekoru kırarken kullanıcıların en sık karşılaştığı sorulardan bir tanesi hangi mesajlaşma uygulamasına neden güvenelim oldu. Açık kaynak kodlu uygulama ne işe yarar ve hangi mesajlaşma programını kullanmalıyız? Bu sorular kullanıcılar arasında en çok gündem yaratanlardan oldu. Gelin birlikte konuyu detaylandıralım ve Signal, Whatsapp ya da Telegram nedir ne değildir öğrenelim.

Whatsapp gizlilik sözleşmesinden sonra popülerliğini yavaş yavaş benzer (ikame) uygulamalara bırakmaya başladı. Peki bu benzer uygulamalardan hangisi en güvenilir? Whatsapp, Telegram ve Signal arasında değerlendirmeleri birlikte yapalım.

 

Telegram Nedir?

Whatsapp gizlilik sözleşmesini duyurduktan sonra kullanıcıların bir çoğunun hali hazırda kullandığı uygulamalardan biri olan Telegram en çok indirilen uygulamalardan birisi oldu. Telegram 2012 yılının son çeyreğinde Rus yazılımcı ve girişimci Pavel Durov tarafından oluşturuldu. Pavel Durov ile Mark Zuckerberg arasında benzerlik oldukça fazladır. Öyle ki Rus yazılımcı Facebook benzeri bir sosyal medya platformu olan VK’nında kurucusudur.  Facebook ve Whatsapp’ın tersine kullanıcıların verilerini şu zamana kadar Rusya devleti de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmamış olmasıyla güvenlik konusunda Whatsapp a göre çok daha iyi gibi duruyor.

 

Signal Nedir?

Signal uygulaması dünyanın en zengini olan Elon Musk tarafından “use signal” tweeti ile Whatsapptan kaçan kullanıcılara önerdiği, tamamen açık kaynak kodlu ve uçan uca şifrelemeli olan çok güvenlikli bir mesajlaşma uygulamasıdır. Signal in kurucusu Mark Zuckerberg’in Whatsapp ı satın almadan önce Whatsapp’ın yönetici olan Brain Acton’dur. Brain, Whatsapp ve Facebook verileri ile alakalı güven vermeyen politikalardan dolayı Whatsapp yöneticiliğinden istifa etmiştir. Bu davranışından da anlaşılacağı üzere Signal, gerçekten kullanıcıların verilerine önem veren ve kesinlikle hiç bir yerde depolanmayan çok güvenli bir mesajlaşma uygulmasıdı.

 

Uçtan Uca Şifreleme Ne Demektir?

Sadece iki kullanıcı arasında şifreleme yapılarak oluşturulmuş bir bağlantıya verilen kısa isimdir. Yani a kişisinden b kişisine giden mesaj, a kişisinden çıkarken bir şifre ile çıkar. B kişisi bu gelen mesajı aralarındaki bağlantıda bulunan şifre ile mesajı alır ve okunabilir hale gelir. Şifre sadece iki kullanıcı arasında kullanılır. Yani uçran uca şifrelenir. Farklı bir 3. kişi tarafından bu mesajlar kesinlikle okunamaz ya da hacklenemez.

Signal uygulaması bu şifreleme tekniğinin en iyi uygulandığı uygulamalardan bir tanesidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan