Instagram’ın İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi

Instagram’ın İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi

Son zamanlarda popülerliğini giderek artıran instagram, sosyal hayatı ve insanlarla olan ilişkilerimizde oldukça fazla etki göstermeye başladı. Gerek pozitif olsun, gerek negatif olsun hayatımızı büsbütün etkileyeme ve bizimle birlikte etrafımızı da etkileyip şekillendiren bir sosyal medya uygulaması haline geldi. Instagram üzerinden gündem takip eder, mesajlaşmaları ve etkileşimleri bu mecra üzerinden yapar hale geldik. Özellikle bazı durumlar var ki içinden çıkılamaz bir durum aldığını belirtmek isterim. Nedir bu bazı durumlar diyecek olursanız hemen cevabını verelim, “instagramın psikolojik etkisi“.

 

Instagramın Çocuklar Üzerine Psikolojik Etkisi

Instagram uygulaması kullanan her birey uygulamanın özellikleri, sosyal yaşamın yakın gerçekliği ve psikolojik baskı ve stresle karşılaşmaktadır. Evet dediğimiz gibi bunlar bazen pozitif bazen ise can sıkacak kadar negatif olabiliyor. Gelin isterseniz negatif olan etkileşimlerden bahsedelim. Öncelikle güzellik ve beğeni kavramlarından bahsedelim, konuyu detaylandırmak adına giriş yapalım. Güzellik ve beğenilmek her insanın istediği bir şeydir. Her birey beğenilmek güzel olmak ister. Ancak Instagram uygulaması ile durumlar birazcık farklılaşıyor. Güzellik ve beğeni kavramı asıl olduğunun dışında kullanılmaya, popülerliği güzellik ve beğeni olarak algılamamıza sebep oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey bir instagram kullanıcısının çok fazla beğeni alması güzellik ile alakalı değil karizmatik duruş ve potansiyel güç ile alakalıdır. “Potansiyel güç ve karizma” bu kavramların gerçekle alakası olmadığını söylemek isteriz. Tamamen sanal ortamda elde edilen güç ve fenomenlik. Sosyal medyadaki bu güç nasıl kazanılır? sorusunu duyar gibiyim isterseniz gelin buna cevap verelim.

Instagram’da karizmatiklik ve güç nasıl kazanılır ?

Instagram’da sanal güç ve karizma kazanmak istiyorsanız öncelikle takipçi satın almalısınız. Satın aldığınız takipçiler ile sanal ortamda güç ve karizmatiklik kazanabilirsiniz. İnsanların sizi beğenmesini sağlayabilir, bir çok kişiyle etkileşim halinde olmanıza yardımcı olur.

Unutmadan şunu da söylemek isteriz bu güç ve karizmatiklik kesinlikle elde edeceğiniz gerçek bir şey değildir. Asıl olan kendi gücünüz ve karizmatikliğiniz ile çevrenizdeki insanların ilgisini uyandırmak ve beğenisini kazanmak. Önemli olan ve bu yazımızdan çıkartacağınız sonuç dolaylı olarak budur. Ancak tam anlamıyla yazımızda bahsedilen konulara değinilememiştir. Ancak sizlerde hak verirsiniz ki instagramın insan ilişkileri üzerine etkisini tek bir başlık altında incelemek imkansız ve çok zor olacaktır. Ufak tüyolar ve küçük anlamlarla yazıyı tamamlamak yerine uzun uzadıya diğer başlıklarla bütünleşik olarak sizlere bu konuyu anlatmak isteriz. Bu yazımızda daha çok psikolojik etkiden bahsettik.

Yorum Yap
0 Yorum yapan