Instagramda Spam Hesap Kaç Şikayet Olursa Kapanır?

Instagramda Spam Hesap Kaç Şikayet Olursa Kapanır?

Instagram insanların özel yaşantısını gözler önüne seren en büyük görsel platform haline gelmiştir. Gönderiler, anlık hikayeler, igtv gibi seçeneklerle kullanıcılara fotoğraf ve videolarını yayınlayabilecekleri birçok avantaj sunmakta. Bu denli özel hayatı gözler önüne sermenin olumsuz sonuçları da olabiliyor. Bir yandan bu kadar özel hayatı gözler önüne serip eleştiriyi de kabul edemiyor olmak biraz çelişkili bir durum aslında. Bu eleştirilere ünlülerin oldukça fazla maruz kaldığını görmekteyiz. Belki haklı belki haksız bilinmez fakat instagram kuralları çerçevesinde özel hayatlarını dikkatlice paylaşmak zorundalar. Dilerseniz bu kurallara ve insanların spam hesap şikayeti altında kalmalarına sebep olabilecek durumlara göz atalım.

Instagramda Şikayet Konuları ve Spamlanan Hesaplar

Instagram toplum kurallarını dikkate alarak insanların tepkileri doğrultusunda birtakım şikayet başlıkları oluşturmuş. Bunlar; sadece bundan hoşlanmadım, spam, çıplaklık veya pornografi, nefret söylemi ya da sembolleri, şiddet yönünde tehdit, uyuşturucu satışı veya teşviki, taciz veya zorbalık, kimlik taklidi ve diğer olarak sınıflandırılmış. İnsanlar şikayet etmek istediği hesapları bu başlıklara göre sınıflandırabiliyorlar. Bu işlemi şikayet edilmek istenen kişinin profil sayfasına girerek yapabiliyoruz. Aslında instagramın bu yardımı çok açıklayıcı ve net olmamakla beraber bazı durumlarda fayda sağlıyor. Bazen haksız yere kapatılan hesapların yanında gerçekten sakıncalı olan hesaplar bu şekilde belirlenip kapatılabiliyor.

Instagramda Kaç Şikayet Olursa Hesap Kapanır?

Instagram bu konu hakkında özellikle bir sayı belirtmemiştir. Ancak instagramın şikayetleri ciddiye alabilmesi için hızlı işleyen bir sürecin faydası olabilir. Hızlıca ve fazla sayıda kişinin şikayetinin öncelikli olarak dikkate alınacağını düşünüyoruz. Her şikayet edilen ve spam altındaki hesap öylece kapatılamaz. Eğer instagram da şikayet edilen hesapları sakıncalı bulursa hesap kapatılabilir. Belirli incelemelerden sonra şikayetin doğruluğuna ve gerekçelerine göre hesap kapatılması gerekiyorsa kapatılır. Bu süreçte kapatılan hesabın itiraz hakkı da bulunmaktadır. Örneğin başkasının adına açılan sahte hesapların şikayet edildiğinde belli kontroller sonucunda hızlıca kapatıldığını görmekteyiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan