Instagramda DM Ne Demektir? DM Nasıl Atılır?

Instagramda DM Ne Demektir? DM Nasıl Atılır?

Instagram sosyal hayatımıza giren ve gün geçtikçe hayatımızda daha da fazla yer kaplayan bir mecra oldu. Ancak Instagramda DM atmak yada DM göndermek gibi bazı kısaltılmış terimleri halen daha çok bilmiyoruz. Bu yazımızda DM ne demektir bunun hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

DM sosyal medya mecralarında çok sık karşılaştığımız bir kısaltmadır. İngilizce Direct Message olarak DM, Türkçede Direk Mesaj olarak anlam kazanır. Kısaltılmışı da her iki dilde de D ve M kelimeleri ile başladığı için DM olarak sosyal hayatımıza girmiştir. Direct Message yani direk mesaj insanlar ile mesajlaşmamıza yaran bir özelliktir. Sosyal medyada en çok kullanılan mecra instagramdır. Instagram DMlere cevap vermek, DM den yazıyorum gibi kısaltmalar ile günümüzde çok fazla kullanılan bir özellik olmuştur.

Instagramda DM Nasıl Atılır?

DM’den Yürümek?

Instagram uygulamasında DM üzerinden mesaj göndermek için öncelikle Ana sayfa bağlantısına tıklayıp ilk başlangıç sayfasına gelmemiz gerekmektedir. Sonrasında sağ üst köşede bulunan ok işaretine basarak mesajlar kısmını açmamız gerekiyor. Ardından açılan sayfada üst kısımda mesaj göndereceğimiz kişiyi aramamıza olanak sağlayan bir search alanı yer alıyor. Bu search kısmına muhattab olacağımız kişinin adını yazıyoruz ve karşımıza kişinin instagram profil resmi ve adı geliyor. Bu gelen veriye tıklayarak mesajlaşma ekranına giriş yapıyoruz. Bun noktadan sonrası artık size kalış istediğiniz ve dilediğiniz şekilde konuşabilirsiniz.

Instagram DM’den Konuşmalar Kayıt Altına Alınır mı?

Instagram ve buna benzer facebook, twitter gibi uygulamalar uluslar arası şirketlerdir. Türkiye de yayın yapmalarında sakınca yoktur ancak ticari bir amaç ile Türkiye üzerinden gelir elde etmeyi hedefleyerek Türkiye deki sosyal medya pazarına giriş yapmak ve kullanıcılarına reklam göstererek para kazanmayı hedefliyorsa bunun karşılığında Türkiye Cumhuriyeti Vergi Hukuk’una dayanan bazı yasal prosedürleri yerine getirmesi gerektiğini de biliyor. Vergi Hukuk’una göre ticari bir pazar olarak hedeflenen ve kar amacı güden her firma Vergi vermek zorundadır. Instagram uygulaması vergi vermeden yayın hayatına Türkiye de devam edemez. Bu yüzden Türkiye’de bir ofis açmak ve adres belirtmek zorundadır. Vergi verip ofis açan, adres bildiren instagram uygulamasından bazı şartları kabul etmesi istenir. Bu şartlar illegalizm ile mücadelede kullanılmak için ön görülmüştür. Eğer Instagram DM üzerinden yazışmalarınızda illegal bir iş yapıldığına dair Savcılığa başvurulması halinde, savcılık instagram dan bu konuşma kaydını soruşturma amacıyla isteyebilir. Bu yüzden sosyal medyadır, sanal ortamdır bana bir şey olmaz düşüncesi içindeyseniz instagram dm atarken biraz daha dikkatli olmanızı öneririz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan