Instagram Yorumları Kapatma – Yoruma Kapalı Fotoğraf

Instagram Yorumları Kapatma – Yoruma Kapalı Fotoğraf

İnsanların fotoğraf paylaşma tutkusu iç güdüsel bir durumdur. Öyle ki anlık mutluluklarını başkalarıyla paylaşmak isterler. Bu bağlamda incelediğimizde Instagram sosyal bir platform olması ve paylaşılan fotoğrafların ya da duygu durum mesajlarının insanlarla buluşma ihtimali kullanıcıları Instagram kullanmaya yönlendirmiştir. Ancak bazen olağan dışı mutlulukları paylaşmak içinde Instagramı kullanıyoruz. Böyle durumlarda yayınlanan görseller ve fotoğraflar insanları rahatsız edecek türden ya da tepki toplayacak türden olabiliyor. Bu ve buna benzer durumlarda Instagram sizlere bir kolaylık sağlamış. Fotoğraflarınızı tepkileri duymamak, görmezden gelmek ya da başkalarının düşüncelerini önemsemeden gönderi paylaşmak için fotoğraflarınıza yorum yapılmasını kapatabilirsiniz.

 

Gereksiz Yorumlar Sebebiyle Ünlülerin Başı Dertte!

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray vs Fenerbahçe derbisinin (02.11.2018) sonunda yaşananlar olaylardan sonra takımların ya da futbolcuların paylaşımlarının bir çoğuda yorumların kapalı olduğunu gözlemledik. Aşağıda futbolcuların bazı fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

Serdar Aziz Yoruma Kapalı Fotoğraf Paylaşımı

Yukarıda gördüğünüz resimde Galatasaraylı defans oyuncusu Serdar Aziz’in son gönderisinin derbiden sonra yoruma kapalı paylaşıldığını görebilirsiniz.

 

Henry Onyekuru Yoruma Kapalı Fotoğraf Paylaşımı

Henry Onyekuru’nun son maçtan bir kareyi yoruma kapalı olarak paylaştığını ve gelecek olan eleştirilerin ve nefret söyleminde bulunulabilecek mesajların önüne geçtiğini görebilirsiniz.

Instagram Yorumları Nasıl Kapatılır?

Instagram hesabınızı yorumlara kapatmak gibi genel bir işlem yoktur. Ancak her fotoğrafınızı tek tek yoruma kapalı hale getirebilirsiniz. Yapmanız gereken oldukça basittir. Gönderi paylaşmadan önce yorum seçeneklerinden bunu aktif edebilirsiniz. Fotoğrafları yoruma kapatma işlemini adım adım anlatalım o halde;

 • Öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapınız.
 • Fotoğraf paylaşma butonuna tıklayınız.
 • Paylaşmak istediğiniz fotoğrafı seçiniz.
 • Paylaşacağınız fotoğraf ile alakalı güzelleştirmeleri ve ayarlamaları yapmak istiyorsanız yapınız. (kesinleştirme, ışık, efekt, filtre vb.)
 • Tüm fotoğraf ayarlama ve düzenleme işlemlerini yaptıysanız “ilerle” yazısına tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz.
 • Fotoğrafınızda etiketlemek istediğiniz her hangi bir kimse var ise etiketleme işlemlerini yapınız.
 • Hashtag kullanımını tercih edecekseniz kullanmak istediğiniz hashtagleri giriniz.
 • Farklı sosyal medya platformlarında paylaşmak istiyorsanız seçeneğinizi belirleyin. (Facebook, Twitter, Tumblr)
 • En altta soluk siyah ile yazılmış gelişmiş ayarlar yazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıklayın.
 • Açılan sayfada gönderi yorumları ile alakalı kapatma açma seçeneğinizi belirleyebilirsiniz.
 • Gönderiyi yoruma kapalı olarak paylaş butonuna tıklayarak mavi hale getiriniz.
 • Fotoğrafınızı artık yorumlara kapalı olarak paylaşabilirsiniz.

Eski fotoğraflarınızı da yorumlara kapatabilirsiniz

Yukarıda anlatılanların bir benzeri olarak daha önceden göndermiş olduğunuz bir fotoğrafı yorumlara kapalı hale getirebilirsiniz. Eski fotoğraf üzerine gelerek düzenleme seçeneğine tıklamanız ve ardından gelişmiş seçenekler kısmında yine bu fotoğrafınız içinde yorum açık/kapalı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yorumlara Kapatmak Neden Gerekli?

Bazı durumlarda nefret söylemi içerebilecek fotoğraflar göndermek zorunda kalabiliyoruz. Ya da bir duygu durum ile alakalı bir kişisel düşünce beyanı amacıyla fotoğraf paylaşımı yapabiliyoruz. Ya da hepsinden farklı sevdiğimiz bir insan ile hatıra amacıyla bir fotoğraf paylaşmak ve yorum yapılmasını engellemek istiyor olabiliriz. Böyle durumlarda fotoğraflarınızı yoruma kapatmak çok doğru bir karar olacaktır. Öyle ki duydu durum, ya da anti kişisel düşünce beyanı ile paylaşın fotoğraflarda yorum kısmında gereksiz mesajlardan kendinizi korumak isteyebilirsiniz. Bir gurubun saldırısına da maruz kalabilirsiniz. Bu ve buna benzer durumlarda yapılacak en mantıklı iş fotoğraf ya da videonuzu yorumlara kapatmak olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan