Instagram Yedek Kod Sistemi Nedir? Yedek Kod Nasıl Alınır?

Instagram Yedek Kod Sistemi Nedir? Yedek Kod Nasıl Alınır?

Instagram yedek kod sistemi ile birlikte hesap güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Instagram güvenliğini arttırmak için sosyal medya devi son günlerde bir hayli önemli adımlar atmaya başladı. Sosyal medya devi özellikle kullanıcıların hesaplarının ele geçirilmesi ya da hesaplarına giriş yapmalarının engellenmesi gibi sorunların tamamen önüne geçmeyi amaçlıyor. Instagram’ın internet dünyasında sahteciliklerin artmasıyla beraber yaşanan bu sorunların önüne geçmek için attığı adımlar arasında en çok ilgi çekenlerinden birisi de giriş sisteminde yaptığı şifrelemeler.

İlk olarak giriş sisteminde yapılan bu değişikliklerle beraber artık kullanıcıların iki aşamalı doğrulama sistemini kullanmaları da sağlanmıştı. Instagram kullanıcıları bu sayede uygulamaya girmek istediklerinde öncelikle doğrulama işlemlerini yapmak zorunda kalıyorlar. Bu durumda da kullanıcıdan başka birinin hesabına girmesinin tamamen önüne geçilmiş oluyor. İki aşamalı kontrol sistemiyle beraber bu şekilde ekstra bir giriş güvenliği sağlanıyor.

Sistemin işleyişinde ise SMS kontrolü yatıyor. Her ne kadar böylelikle giriş aşamasında maksimum güvenlik sağlanıyor olsa da bunun dışında yaşanacak bir sorunda da kullanıcının da hesaba giriş yapması bir hayli zorlaşıyor. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmama adına ise Instagram’ın kullanıcılarına sunduğu bazı ayrıcalıklar var.

Instagram İki Aşamalı Kontrol Sistemi

Bu ayrıcalıklardan birisi de yedek kod sistemi. Kullanıcıların iki aşamalı doğrulama sisteminde yaşayacakları bir sorunda doğrudan yedek kod kullanımı yapılarak sorunun önüne geçilebiliyor. Yedek kod sistemine ve nasıl kullanılacağına geçmeden önce iki aşamaları kontrol sistemi hakkında daha detaylı bilgiler verelim. Ardından yedek kodu nasıl alacağınızdan ve hangi durumlarda kullanacağınızdan bahsedeceğiz.

Instagram tarafından sunulan iki aşamalı kontrol sistemi yukarıda da belirttiğimiz gibi doğrudan uygulamanın giriş kısmında yaşanacak hack olaylarının önüne geçmek için kullanılıyor. Kullanıcıların giriş bilgileri çalınsa bile iki aşamalı koruma sistemini kullanmanız durumunda giriş bilgilerine ek olarak SMS kodu girişi de yapmak gerektiği için herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorsunuz. Yani sizin adınıza hesabınıza kimse giremiyor.

Tabi standart yöntemlerle. Hesabınıza giriş yapmak istediğinizde ise kullanıcı adı ve şifrenizi doğru bir şekilde yazdıysanız eğer verdiğiniz telefon numarasına bir kod geliyor ve karşınıza gelen bu ekrana kodu girmeniz gerekiyor. Kodunuzu girdikten sonra SMS onayını da yapmış oluyorsunuz ve artık güvenli bir şekilde Instagram hesabınızı kullanabiliyorsunuz. Üstelik her girişte SMS kodunun da değişiyor olması ekstra bir güvenlik sunmakta. Yani standart yöntemlerle sizin giriş bilgilerinizin çalınmasının tamamen önüne geçmiş oluyorsunuz.

Sistem Nasıl Aktif Edilecek ?

 • Instagram iki aşamalı kontrol sistemini açmak için öncelikle profil menünüze girmeniz gerekecek. Profil menünüze girdikten sonra ise iOS için çark, Android için üç nokta simgesine basarak ayarlar kısmına giriyorsunuz.
 • Daha sonrasında ekranda en aşağı inerek Instagram iki faktörlü doğrulama sekmesine girmeniz gerekiyor.
 • İki aşamalı kontrol sistemine girdiğinizde ise bir seçenek göreceksiniz. “Güvenlik kodu gereksin” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Şimdi bu seçeneği aktif etmeniz gerekiyor. Söz konusu sekmeyi aktif ettikten sonra hesabınızın doğrulanmış bir telefon numarası olması isteniyor.
 • Zaten hesabınızda bir telefon numarası kullanıyorsanız sıkıntı yok. Fakat numara ekli değilse doğrudan yeni bir telefon numarası girişi yapmanız gerekiyor ki zaten bu numaranın ilk doğrulaması içinde sizden bir kod isteniyor. Verdiğiniz yeni numaraya gelen kodu ekrana girdikten sonra Instagram iki aşamalı doğrulama sistemi kullanıma girmiş oluyor.

Artık hesabınıza hemen her girişinizde sizden SMS onay kodu doldurmanız istenecek. SMS onay ekranına telefonunuza gelen kodu girmezseniz sistem otomatik olarak girişi gerçekleştiremeyecek. Bunun dışında güvenlik kodunu kapatmak isteseniz bile öncelikle giriş yapmanız gerekiyor. Peki giriş yapmak istediğinizde onay kodu telefonunuza gelmezse ya da kullandığınız numarayla ilgili bir sıkıntı yaşarsanız ne yapacaksınız?

İşte bu durumda da devreye yedek kod sistemi giriyor. Yedek kod sistemi sayesinde SMS onay kodunuz gelmese bile Instagram hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Bu yönü ile değerlendirdiğimizde SMS doğrulama sistemlerinde yedek kod sistemi hayati önem taşımakta. Peki iki aşamalı kontrol sisteminde sorun yaşarsak yedek kodumuzu nasıl kullanacağız? Yedek kod nereden alınır ve nasıl kullanılır? Daha detaylı olarak ele alalım.

Instagram Yedek Kod Sistemi

İlk olarak bir kez daha hatırlatalım bu yedek kod sistemi SMS kodunun gelmediği ya da numarada sıkıtılar yaşandığı durumunda epey işe yaramakta. Genel olarak da bu sistem üzerinde yedek kod kullanımı yapmak mümkün oluyor. Yedek kodları almak için ise belli başlı ayarları yapmanız gerekiyor. Instagram bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kullanılacak olan kodları liste halinde size sunmakta. Yapacağınız ayarlarla bu listeye ulaşmaya çalışacaksınız. Yedek kod listesine ulaşmak için yapmanız gereken işlemler ise şöyle sıralanabilir;

 • Yine ilk olarak tüm ayarları yapacağımız profil menüsüne gitmemiz gerekecek. Profil menüsüne girdikten sonra ise yine ayarlar kısmına girmemiz gerekiyor.
 • Yukarı da belirttiğimiz gibi iOS ve Android işletim sisteminden ayarlar kısmına girdikten sonra ise yine açılan menüden alt kısımlara inmeniz ve buradan da “iki faktörlü kimlik doğrulaması” kısmına girmeniz gerekiyor.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama sistemine giriş yaptığınız bölümde yine alt kısımda “yedek kodlar al” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladığınızda yedek kodlarınızın listesini almış oluyorsunuz. SMS kod sisteminde bir hata ile karşı karşıya kalındığında doğrudan yedek kodlarınız listesinden kodları girerek hesabınızı açabilirsiniz. Fakat hemen belirtelim her kod bir giriş için kullanılıyor.

Kodların Yenilenmesi

 • İki aşamalı kontrol sistemini kullanarak giriş sistemimizi değiştirdik. Ek olarak yine aynı sistem üzerinden belli ayarlamalar yaparak yaşayacağımız herhangi bir sorunda çözüm oluşturacak olan yedek kodlarımızı da aldık. Peki bu yedek kodların başına bir şey gelirse? Veya yedek kodlar listesinde yer alan tüm kodları kullandıysak ne yapmamız gerekiyor?
 • Bu konuyu da düşünen Instagram, böyle bir durumla karşı karşıya kalan kullanıcılar için yenileme sistemi sunuyor. Instagram tarafından sunulan yenileme sistemi sayesinde sadece yeni kodları almak için belli başlı ayarları yapmanız yeterli. Bu ayarlamalardan sonra elinizde yer alan kodları birebir değiştirebiliyorsunuz. Yapmanız gereken işlemler ise şöyle;
 • Yine her zaman olduğu gibi ilk önce profil menüsüne iriş yapıyoruz. Profil menümüze giriş yaptıktan sonra ise yine ayarlar sekmesine giriyoruz. Artık buraları kısa geçelim.
 • Daha sonra ise ayarlar sekmesinden “iki faktörlü kimlik doğrulama” kısmına giriş yapıyoruz. Bu kısımdan “yedek kodları al” sekmesine bir kez daha dokunuyoruz.
 • Şimdi açılan menüden “yeni kodlar al” demeniz yeterli olacaktır. Tüm bu işlemlerin ardından yedek kodlar listeniz yenilenir.

Önemli Not: Tüm bu işlemler için Instagram hesabınıza giriş yapabiliyor olmanız gerekiyor. Yani yedek kodlarınızı almadıysanız ve SMS sorunu nedeniyle onay alamıyorsanız bu sistemin bir anlamı yok. Bunun için mutlaka herhangi bir sorun yaşamadan, hatta iki faktörlü korumayı açar açmaz yedek kodlarınızı almalı ve bu kodları saklamalısınız. Aksi halde giriş yapamadığınız sürece sorunu çözecek kodlara ulaşmanız mümkün değil.

Yorum Yap
0 Yorum yapan