Instagram Son Görülme Durum Özelliği

Instagram Son Görülme Durum Özelliği

Instagram, mesajlaşma bölümüne Facebook Messenger ve WhatsApp gibi popüler uygulamalarda bulunan “Son Görülme Durumu” özelliğini ekledi. Ana sayfadan mesajlar kısımına girip takip ettiğiniz veya daha önce sohbet ettiğiniz kişilerin Instagram’ı en son ne zaman kullandığınızı artık görebileceksiniz.

 

Bu yeni özellik instagram uygulamanızı güncellediğinizde otomatik olarak aktif olarak gelir.  “Son Görülme Durumu – Açık” seçeneği Instagram uygulamasının ayarları içinde varsayılan olarak açık şekilde gelir. İnsanların sizi sürekli takip etmesini ne zaman online olup ne zaman çıkış yaptığınızı görmesini istemiyorsanız bu özelliği kapatabilme şansınız vardır. Son görülme özelliğini kapattığınızda sadece kendiniz için kapatmış olmazsınız. Herkes için kapatmış olursunuz, durumu biraz daha açacak olursak Whatsapp uygulamasında olduğu gibi son görülme özelliğini kapattığınızda başkalarınında son görülmelerine erişiminiz kesilecektir. Instagram bu özelliği test etmek amacıyla 4 ay önce beta olarak update etmişti. Sonuçlar başarılı olduğu için Instagram bu özelliği şuan için tamamen aktif etmiş durumda.

Özelliği detaylandıracak olursak bu parayla satın aldığınız takipçiler yani sizi takip eden ama sizin takip etmediğiniz kişiler sizin Son Görülme Durumunuzu göremezler. Yalnızca takip ettiğiniz veya daha önce DM ile iletişim kurmuş olduğunuz kişiler sizin son durumunuzdan haberdar olabilirler. Ancak sosyal hayatın gizliliğini savunan ve sosyal hayatınızın açık edilmesinden hoşlanmıyorsanız bu özelliği tamamen kapatmanızda fayda var.

Son aktif olma zamanını gösteren özellikleri olan uygulamalar aslında hayatımızı çok kolaylaştırıyor. İnsanlarla iletişim kurmamız konusunda bize çok yardımcı oluyorlar. İletişime geçeceğiniz kişiler ile ne kadar sürede etkileşim kurabileceğiniz hakkında size bir nevi ön bilgi sunuyor bu özellik. Facebook Messengerda bu özelliği devre dışı etme seçeneği yoktu ve Instagramı Facebook’un aldığı ve bünyesine kattığını düşününce ilk bakışta Instagramda da bu özelliği kapatma şansımız olmayacak diye düşünmüştük ancak yanıldık. Neyse ki Instagram geliştiricileri bu seçeneği bizim için seçilebilir, ayarlanabilir yapmışlar.

Instagram Son Görülme Özelliğini Nasıl Kapatırım ?

Instagram uygulamasının getirmiş olduğu bu son özelliği nasıl kapatırız diye düşünecek olursanız yapmanız gereken oldukça basit. Öncelikle Instagram uygulaması açın. Uygulama açıldıktan sonra sağ üst tarafta olan ayarlar kısımına giriş yapın. Açılan sayfada karşınıza “Son Görülme Özelliği Durumu” özelliği gelecek. Seçim yapabilmeniz için geliştiricilerin koyduğu kapatma, açma düğmesi ile bu özelliği aktif ya da pasif yapabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan