Instagram Potansiyel Müşteriye Ulaşma ve Satışları Arttırma Yolları

Instagram Potansiyel Müşteriye Ulaşma ve Satışları Arttırma Yolları

Instagram mecrasında her zaman potansiyel bir müşteri kitleniz vardır. Potansiyel müşterilerinizi yakalamak, kitlenizi büyütmek, satışlarınızı arttırmak istiyorsanız izlemeniz gereken bir takım yollar vardır. Sizler için özel araştırmalar ile derlediğimiz satışlarınızı ve kazancınızı ikiye katlama tekniklerini anlatacağız. Instagram potansiyel müşteriye ulaşma ve satışları arttırma yolları nelerdir?

 

Günümüzde e-ticaret sitesi üzerinden satış yapmak mümkün. Bununla birlikte bu satışları ikiye katlaya bileceğiniz, en sağlıklı ve net sonuca ulaşabileceğiniz kanal Instagram üzerinden geçiyor. Ürünlerinizi e-ticaret siteniz üzerinden yapabilirsiniz ancak web site üzerinden yapacağınız satışlarda kitleye ulaşmak, e-ticaret web sitelerinin rekabeti çok yüksek olmasından kaynaklı olarak çok zor olabiliyor. Ancak giyim, cilt bakımı, organik ürünler, makyaj ve güzellik ürünlerinin satışını instagram profilinizden yapmanız potansiyel müşterilerinize daha küçük bir rekabet ortamında çok rahat ulaşmanıza olanak tanıyacaktır. Instagram üzerinden satış yapmak kazancınızı ikiye katlamanıza yardımcı olacaktır.

Instagram ile Ürün Satışlarınızı Arttırma Yolları:

  • Instagram hesabınızı işleme hesabı yapın.

Instagram hesabınızdan satışlarınızı arttırmak ve kazancınızı ikiye katmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş hesabınızı bir işletme hesabı haline getirmeniz olacaktır. Kişisel bir hesap yerine işletme hesabı kullanmanız potansiyel müşterinizin daha çok ilgisini çekecektir.

  • İşletme hesabınızın bilgilerini düzenleyin.

İşletme hesabına geçiş yaptıktan hemen sonra yapmanız gerekenler, işletme hesabınızı ve bilgilerini düzenlemek olacaktır. Instagram profil kısmını ve iletişim mail seçenekleri aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Müşterinizin sizlere ulaşabilmesi için gerekli bilgiler açık ve net bir şekilde yazmanız çok daha hızlı sonuçlar almanıza olanak tanıyacaktır. Instagram üzerinden sattığınız ürünlere ait bir mağazanız ya da dükkanınız var ise kesinlikle mağaza adresinizi belirtmeniz çok daha fazla yarar sağlayacaktır. Instagram satışlarınızı arttırmak istiyorsanız tüm bilgilerinizi ve iletişim kanallarınızı müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilecekleri şekilde düzenlemeniz gerekmektedir.

  • Ürün görsellerinizi düzgün ve özenle seçin!

Instagram işletme hesabınızda koyacağınız ürün fotoğrafları sizin vitrininizdir. Dükkanınızın ya da mağazanızın vitrinene nasıl özen gösteriyorsanız aynı şekilde ürün görsellerinize de özen göstermeniz gerekmektedir. Ürünlerinizi tanıtımı görsel üzerinden yapacağınız için müşterinizin detaylı inceleme yapabileceği şekilde görseller yüklemeniz sizin için çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Ayrıca kullandığınız görseller ve ürün fotoğraflarının açıklamarını da aynı şekilde net ve anlaşılır, detalı ve bilgilendirici şekilde oluşturmanız gerekmektedir.

  • Soru/Cevap ile iletişim kurun. Müşterilerinize cevap verin.

Soru/Cevap tekniği çok önemlidir. Müşterileriniz ile soru cevap şeklinde yakınlaşmanız çok daha fazla bir samimi ortam yakalanmasına ve satışlarınızı arttırmanıza olanak tanıyacaktır. Anlık olarak sorulan sorulara ve yorumlara cevaplar vermeniz daha sonra gelecek olan müşterilerin de sorularına yanıt olacaktır. Bu yüzden soru/cevap geri bildirimlerini kesinlikle hayata geçirmenizde fayda vardır.

  • Ürünlerinize ait e-ticaret sitenizi hayata geçirin.

Instagram satış sayfanıza ait bir e ticaret sitesi yaptırmalı ya da var olan sitenizi daha aktif kullanmanız gerekmektedir. Sitenizin güncel ve aktif olarak kullanılması müşterilerinize ve potansiyel kitlenize güven duygusu aşılamanız açısından çok önemlidir. Ancak, “instagram üzerinden satış yapacağım e-ticaret sitesine ne gerek var?” diyebilme ihtimalinize karşın şunu belirtmek isteriz. Her zaman müşteriniz güven duygusu aşılamanız şarttır. Her mecradan bir birini destekleyen birbirinin aynası olan tanıtımlarınızı boş bırakmamalısınız. Müşterileriniz bunlara çok dikkat edeceklerdir.

  • Ürün tanıtımından önce ön araştırma yapın.

Müşterileriniz ile iletişim halinde olarak nasıl ve ne türde ürünler istediklerini anlamaya çalışın. Büyük markalar bile ürünlerini satışa çıkartmadan önce uzun soluklu anketler ve müşteri isteklerine odaklı çalışmalar yapmaktadırlar. Sizlerde buna benzer bir taktik ya da yöntem izlemelisiniz. Hangi ürünü satışa çıkartacağınızı müşterilerinizin ilgi ve alakası ile bulmaya çalışmalısınız. Gerekirse anketler düzenlemeli durum analizi yapmalısınız. Tren bir ürün her zaman çok daha hızlı ve kolay satılacaktır bunu unutmayınız.

  • Kampanyalar, promosyonlar, etkinlikler ve çekilişler yapın!

Ürünlerinizi potansiyel müşterilerinize ulaştırmanın en önemli taktiği kampanya, promosyon ve etkinlik düzenlemek olacaktır. Bir alana +bir bedava şeklinde yapacağınız promosyonlar müşterileriniz arasında iletişim kurulmasına olanak tanıyacaktır. Aynı zamanda yapacağınız etkinlikler ve kampanyalar takipçi sayınızı arttırmanız için biçilmez bir kaftan. Instagram da etkileşime giren gönderiler her zaman çok daha fazla kesme ulaşacağı için ürünlerinizin tanımını promosyon, etkinlik ya da çekiliş ile yaparak çok daha fazla etkileşime sokmalısınız. Bu sizin potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı satışlarınızı katlamanıza olanak tanıyacaktır.

  • Takipçi sayınızı arttırmaya çalışın

Instagram da satış yapmanın yegane kurallarından biriside satış yapacağınız kitlenin büyüklüğü ve anlık olarak ulaşabildiğiniz insan sayısıdır. Çok takipçi çok daha fazla müşteri demektir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan