Instagram Hikayeme Nasıl GIF/Animasyon Eklerim ?

Instagram Hikayeme Nasıl GIF/Animasyon Eklerim ?

Instagram hikayelerine gif yani animasyon ekleme özelliği geçtiğimiz günlerde bir güncelleme ile bizlerle buluşmuştu. Ancak çok kısa süre içerisinde gif özelliği kaldırıldı. Yapılan güncelleme çok hızlı bir şekilde yayılma ve kullanıcılar tarafından çok fazla kullanılmaya başladı. Gif kullanım miktarı o kadar fazlaydı ki instagram’ın hayatında yapmış olduğu güncellemelerin içinde en ciddi rakamlara ulaşan uygulama oldu.

 

Çok hızlı bir şekilde instagram kullanıcılarının hayatına dahil olan hikayelerde animasyon kullanma özelliği, gün geçtikte daha çok gelişecek ve çok daha fazla animasyon seçeneği sunacaktır diye ümit ederken beklenmedik bir haber gündeme bomba gibi düştü. Instagram geçtiğimiz günlerde GIF özelliğinin kaldırıldığını açıkladı. Bu açıklama ile kullanıcılarına kısa bir şok yaşatan instagram detay haberlerin gelmesiyle durumu netleştirerek kullanıcıların şaşkınlığını biraz olsun gidermeyi başardı.

Instagram Animasyon(gif) Özelliği Neden Kalktı?

Instagram gif özelliğinin neden kaldırıldığı konusuna açıklama getiren instagram detayları kullanıcıları ile paylaştı. Gelin bu detaylar nelermiş sizlere açıklamaya çalışalım. GIPHY Instagram’ın animasyon ve giflerde destek almak için anlaşmaya vardığı bir firma. Söz konusu uygulama için GIPHY firmasından destek alan instagram bu özelliği GIPHY Animasyon ve GIF firmasının bazı eksiklerinden kaynaklı olarak kaldırdığını detay açıklamalarına ekledi. GIPHY üzerinden milyonlarca gif üzerinden seçim yapabildiğinizi biliyorsunuz. Hikayeler kısmında gif bölümünden milyonlarca gife erişim sağlaya biliyorduk.

Milyonlarca animasyon desteği sunan GIPHY’ye bir gif yüzünden instagram kısa süreli engel koydu ve animasyon özelliğini kaldırdı. GIPHY sisteminde yer alan bir animasyonda ırkçılık amacı güdüldüğünü öne süren kullanıcılar instagram’a yüzlerce şikayette bulundu. Kullanıcılardan instagram’a yüzlerce şikayet mailinin gitmesinin dışında sosyal medya üzerinden kampanyalar düzenleyerek bu durumu boykot ettiler. Büyük oranda tepki çeken bu animasyona instagram müdahale ederek söz konusu uygulamayı kısa süreliğine kaldırdı. Açıklamalarını ilk başta GIF Özelliğini Kaldırdık  diye duyurdu. GIPHY firması ile desteğini ve çalışmalarını sürdüreceğini açıklayan instagram, gif özelliğinin tekrar aktif edilmesini GIPHY firmasını verilerinde bulunan ırkçı ve benzeri animasyonların tamamen kaldırılmasından sonra yapılacağını açıklamalarına ekledi. Instagram animasyon özelliği için sadece GIPHY şirketi ile anlaşma yapmış olduğu ve gifler için sadece bu şirketten destek aldığı için uygulamayı şuan kapatmış oldu.

Instagram yetkililer “Bu tarz içeriklerin görsellerin ve gönderilerin instagram’da kesinlikle yer alamayacağını, GIPHY şirketinin bu sorunu çözdükten sonra tekrar Instagram Animasyon Gif özelliğinin aktif edileceği” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu açıklamadan sonra başka bir açıklama yapılmadığı gibi gif özelliğinin tekrar ne zaman açılacağı konusunda da bir bilgi verilmedi.

Snapchat’te GIF Özelliğini Kapattı

Instagram’ın yapmış olduğu bu açıklamadan hemen sonra Snapchat’te aynı işlemi yapma kararı aldı. GIPHY firmasından aldıkları gif desteğini kısa süreliğine kapattığını açıkladılar ve uygulamaya geçirdiler. Snapchat’in de böyle bir karar almasından sonra büyük bir darbe yiyen GIPHY şirketi verilerini temizlemek ve aksaklığı gidermek için çalışanlarını ek mesai ile çalıştırmaya başladı.

Söz konusu durum ile ilgili kimin sorumlu olduğu bilinmezken, sorumluların bulunması için araştırmalara devam edildiği açıklandı. Yapılan bu durumu en ağır şekilde cezalandıracaklarını açıklayan GIPHY firması şuan için sorumlunun kim olduğunu henüz açıklayamıyoruz dedi. GIPHY firmasından yapılan diğer açıklama ise sistemdeki sorunun kısa süre içerisinde düzeltileceği oldu. Bahsi geçen sorun düzeltildikten sonra sosyal medya mecralarında özellik tekrar aktif edilecek. Hem sanpchatte hemde instagram üzerinden bu özellik sorun düzeldikten hemen sonra yayın hayatına tekrar girecek.

Kullanıcılarına bu aksaklıktan dolayı bir sürprizi de facebook uygulamasından yapacağını açıklayan instagram, sorunları düzelttikten sonra facebook hikayelerine de gif desteği sunacağını belirtti. Şuan için yapılan bunca açıklama ile anlayacağımız şey instagram hikayelerime nasıl animasyon eklerim sorusuna en azından kısa süreliğine instagram gif özelliği kaldırdığı için yanıt bulamıyoruz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan