Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

İnsanların kullanmış oldukları sosyal ağlardan bir tanesi olan Instagram, uygulama içi özellikleriyle kişiselleştirilebiliyor. Instagram hikaye çözünürlüğü ve diğer özellikler kullanılarak, insanlar bu uygulamanın görünümünü izin verilen sınırlar çerçevesinde değiştirebiliyor. Böylece uygulama kişilerin istediği hale geliyor.

Instagram dünyanın en fazla kullanılan sosyal mecralarından bir tanesidir ve burada çok sayıda insan gün için paylaşımlar yapmaktadır. Yapılan paylaşımlar resim, video olabileceği gibi bunlar 24 saat özelliği kullanılarak da paylaşılabilir. Kullanıcılar bu özellikleri kullanarak uygulama içerisinde çok fazla zaman geçirmektedir.

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nedir?

Bilgisayarda ya da akıllı telefonların içerisinde yer alan resim ve videoların boyutları farklılık gösterebilir. Bu boyutlar birçok nedene göre değişir ve kullanıcılar bunları Instagram hikaye bölümünde paylaştıklarında çözünürlüklerinin buna uygun olması gerekir. Aksi durumda burada paylaşılan resimlerin bir bölümü görülmeyecek ya da resimler ekranda küçük kaldığı için ekrana sığması için otomatik olarak yakınlaştırılacaktır. Bu durum videolar da için geçerlidir ki böylece yüklenilen resim ya da videoların görünümlerinin değişmesi gibi bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

Instagram hikaye çözünürlüğü yukarıda nedenlerden dolayı ne kadar olmalı şeklindeki sorular birçok kullanıcı tarafından soruluyor. Bu çözünürlüğün ya da boyutun tam olarak bilinmesi sayesinde insanlar, hikaye bölümünde sorun yaşamıyor ve yükledikleri video ya da resimler sorunsuz bir şekilde ekranda yer alıyor.

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Ne Kadar Olmalı?

Hikaye bölümüne yüklenen video ya da dosyaların çözünürlüklerinin 9:16 olması gerekiyor. Instagram tarafından desteklenen boyutlar bu şekilde olup farklı boyuttaki dosyalar hikaye bölümüne yüklendiğinde yukarıda belirtilen sorunlar yaşanıyor. Dolayısıyla da ortaya hoş olmayan görüntüler çıkıyor. Kullanıcıların böyle bir sorun yaşamamaları için mutlaka resim ve videoları ya bu çözünürlükte çekmesi ya da bu çözünürlüğe getirmesi gerekiyor.

Yukarıda yer alan bilgilere göre Instagram içerisinde yer alan hikaye bölümünün çözünürlüğünün en 1080px yüksekliği ise 1920px olması gerekiyor. Böylece buraya yüklenen paylaşımlar rahatlıkla görülecektir. Telefon ile dikey şekilde çekilen resimler bu bölümde paylaşılırken herhangi bir kırpma işlemi yapılmasına ihtiyaç duyulmaz iken yatay olarak çekilen resimlerin tam olarak görülmesi için bir takım kırpma işlemlerinin yapılması gerekir. Aksi durumda ekrana sığmayacak ve yukarıda belirtilen sorunlar ortaya çıkacaktır.

Videolarda da benzer bir durum geçerlidir ve bundan dolayı kullanıcıların video çekerken boyutunu HD 16:9 (1280×720) olarak ayarlaması önerilir. Böylece videolar da tam olarak ekrana sığacak ve düzeltme işlemine gerek kalmayacaktır.

Video ve Fotoğraf Boyutunu Ayarlama

Instagram hikaye çözünürlüğü ile yukarıda belirtilen sorunların yaşanmaması için video ve fotoğrafların boyutunun 16:9 olarak ayarlanması gerekiyor. Bunun için kullanıcıların farklı alternatifleri bulunur. Bu alternatiflerden ilki bilgisayar üzerinden düzenleme yapmaktır ki bu işlem oldukça basittir. Bunun için kullanılabilecek çok sayıda program vardır. Bu programlar kullanılarak resim ve videoların boyutları istenilen ölçülere getirilebilir.

Instagram kullanıcılarının çoğunluğu telefonları daha yoğun olarak kullandığı için bu işlemleri telefondan yapmayı tercih etmektedir. Böyle bir işlemin telefonlarda yapılabilmesi için ise uygulamalardan yardım alınması gerekiyor. Kullanıcılar Google Play Store ve App Store üzerinden indirdikleri uygulamalar ile video ve fotoğraf boyutunu yeniden ayarlayabiliyor. Fakat burada kullanıcıların dikkatli olması ve güvenilir uygulamaları indirmesi gerekiyor. Güvenilir olmayan uygulamalar bir takım sorunlara neden olurken kaliteli ve güvenilir bir uygulama ile söz konusu işlem çok kısa bir süre içerisinde rahatlıkla yapılıyor.

Yukarıda bahsedilen işlemler sayesinde hikaye bölümüne yüklenen fotoğraf ve videolar ekranda tam olarak görülmektedir. Böylece kullanıcılar paylaşımlarının sorunsuz olarak görülmesini sağlamış olmaktadır.

Instagram Hikaye Bölümünün Önemi

Instagram hikaye çözünürlüğü burada sorunsuz bir şekilde paylaşım yapmayı sağlar. Bu bölümde yapılan paylaşımlar son derece önemlidir. Daha önce ana ekran çok fazla kullanılırken hikaye özelliğinden sonra bu durum tamamen değişmiştir. Gün içinde yaklaşık 150 milyondan fazla insan burayı kullanmayı tercih etmektedir. Burada yapılan her beş hikayeden en az bir tanesinin direkt mesaj aldığı da yapılan açıklamalar içerisinde yer almaktadır. Dolayısıyla da burada ciddi bir etkileşim olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Instagram’daki kullanıcıların burayı düzgün bir şekilde kullanmaması bir süre sonra takipçi kaybına neden olmasına yol açabilir. Bundan dolayı burada yapılan paylaşımların özenli bir şekilde hazırlanması ve ekranda tam olarak görünmesi gerekiyor.

Hikayelerin sıralamasıyla ilgili bilinmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Burada yer alan hikayelerin neye göre sıralandığı kullanıcılar tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Paylaşımların almış olduğu etkileşimler bunların yukarılara taşınmasını sağlarken böylece daha fazla kullanıcı tarafından da görülmesi anlamına gelir.

Burada yapılan paylaşımları kullanıcıların takipçileri görmektedir. Takipçilerden kimlerin bu bölümü ziyaret ettiği görülmek isteniyor ise hikaye açıldıktan sonra yukarı doğru kaydırma işleminin yapılması gerekiyor. Böylece buraya gören kişi sayısı ve gören kişilerin listesi ekrana gelecektir. Kullanıcılar olabildiğince fazla kişinin yapılan paylaşımları görmesini istediği için burayı sık sık takip etmektedir.

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Instagram hikaye çözünürlüğü bu bölümün kaliteli olması için dikkat edilmesi gereken hususların başında gelir. Yapılacak düzenlemeler sayesinde paylaşımların ekranlarda tam olarak görülmesi takipçilerin paylaşımları daha fazla izlemesine neden olacaktır ki bu sayede kullanıcıların hikayeleri sıralamada çok daha üst sıralara tırmanacaktır.

Instagram hikaye çözünürlüğü nasıl ayarlanır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram takipçi satın alma ve Instagram beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan