Instagram Hesap Güvenliği: Profilim Çalındı, Ne Yapmalıyım?

Instagram Hesap Güvenliği: Profilim Çalındı, Ne Yapmalıyım?

Sistem güvenliğini üst seviyeye getirememiş, hack‘lenmekten korkan kullanıcılar, hepinize merhaba. Bu yazımızda sizlere, bir instagram hesabı nasıl güvenlik altına alınır bu konuya değineceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra hesabınızın çalınıp hack‘lenmemesini garanti edemeyiz. Fakat ciddi anlamda güvenlik ile alakalı bilgilerinizin artacağını, güvenlik olayını daha iyi kavrayacağınızı ön görüyoruz. Eğer bu vadettiğimiz konu sizleri tatmin ettiyse okumaya devam edin, önemli bilgiler az sonra zihninize kazınacak. Hadi başlayalım.

 

Instagram Hesabının Çalınmasını Engellemek

Bir instagram hesabınız var, takipçi sayınız oldukça fazla, bu hesabı belirli bir seviyeye getirebilmek için günlerinizi verdiniz, emek sarf ettiniz. Ve bu instagram hesabını güvene almak istiyorsunuz. Kötü niyetli kullanıcılar tarafından ele geçirilmesini ve pis emeller için kullanılmasını istemiyorsunuz. Bunun için belli başlı önlemleri ele almanız gerekmektedir. İlk başta, instagram hesabınıza girdiğiniz telefonda virüs bulunmaması gerekiyor. Sağdan soldan, önünüze gelen her türlü uygulamayı indirmeyin. Çünkü bu uygulamaların içinde virüs bulunabilir ve siz telefon klavyesinde her neyi tuşlar iseniz hepsi virüsün sahibine yani karşı tarafa iletilir. Bu yüzden bilmediğiniz ve güvenmediğiniz uygulamaları telefonunuza indirmeyin.

Diğer bir instagram hesap güvenliği yöntemi ise üçüncü parti uygulamalardır. Bu uygulamalar sizlere çeşitli özellikler sunarak instagramhesabınızı güçlü bir şekilde yönetebilmenizi vadeder. Sizlere, instagram hesabınıza kimler bakmış, takip ettiğiniz halde sizleri takip etmeyen kullanıcıları gösterme, takipçi botu kasma gibi özellikler sunarlar. Ve siz bu yalanlara aldanarak, uygulamayı indirip uygulama üzerinden hesabınıza giriş yaparsınız. Eğer uygulama güvenilir bir uygulama değil ve merdiven altıysa hesabınıza zarar gelebilir. O yüzden bu tür uygulamaları indirmeden önce güvenilir olduğuna emin olun.

Bir diğer madde, eğer bilgisayar üzerinden hesabınıza giriş yapıyor iseniz kullandığınız bilgisayarda herhangi bir virüs olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Bakın burası çok önemli, çünkü bilgisayar ortamında, piyasada çok fazla virüs var. Siz herhangi bir programın crack’li sürümü yüklemek istersiniz, anında bilgisayarınıza virüs bulaşır ve farkında olmazsınız. Ve bu bilgisayardan instagram hesabınıza giriş yapmaya çalıştığınızda ise, birinci maddeye benzer bir şekilde instagram hesap bilgileriniz virüs sahibi kişinin eline geçer.

Son olarak, hesabınıza telefon onayı ekleyin. Böylece bir başkası, farklı bir cihaz üzerinden hesabınıza giriş yapmaya çalışırsa ilk önce sizin telefonunuza onay kodu gidecektir. Eğer bu onay koduna herhangi bir şekilde ulaşamaz ise hesabınıza giriş yapamayacaktır. Bu en önemli ve en etkili hesap koruma yöntemidir.

Bu bilgilerle birlikte artık instagram hesaplarınızı daha güvenli bir şekilde koruyabilirsiniz.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan