Instagram Hesabınızı Geliştirmenin Püf Noktaları

Instagram Hesabınızı Geliştirmenin Püf Noktaları

Instagram’da gelişmek için, neler yapmanız icap ettiğini oldukca iyi bilmeniz gerektiği benzer biçimde aynı zamanda neleri yapmamanız icap ettiğinin de fazlasıyla bilincinde olmanız lazım. Sizlere vereceğimiz bazı püf noktaları ile instagram hesabınızı geliştirirken dikkat etmeniz gerekenleri ve bilmeniz gereken herşeyi öğreneceksiniz. Instagram size kazandıracağı oldukça şeyi olan muhteşem bir platformdur ama bu platformda başarı göstermiş olmak için bir ön araştırma yaparak platform hakkında bilgi birikiminizi genişletmelisiniz. Bu yazıda bahsedilecek Instagram trendleri uzun süreden beri platformda mevcut bulunmaktadır ancak hakkında yaptığımız araştırmalara nazaran bu trendlerin artık popüler olmadığı kararına vardık.

 

Elbette ki bu, bu yazıda bahsedeceğimiz tipteki fotoğrafları tekrar hiç çekmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak bu makalede bahsi geçecek olan resim tiplerinin günü geçmiş trendler bulunduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden takipçi sayınızı artırmak ve profilinizi geliştirmek için çekeceğiniz fotoğraflarda daha fazla yaratıcılık göstermeniz ve yenilikçi olmanız gerekiyor.

Instagramda Bilmeniz Gereken 9 Püf Nokta

Diğer yandan bu yazıda trendi ele geçirmiş olan fotoğraf stilleri ile alakalı ve ne benzer biçimde fotoğraflar çekmeniz gerektiği ile alakalı bilgiler de yer alacaktır.

1. Kolajlar

Güneşin doğuşu, yiyecek veya meşrubat benzer biçimde nesnelerin mükemmel çekimlerini kapsayan bir kolaj paylaşma trendi artık sona erdi. Instagram’da artık bir post içerisinde birden fazla resim ekleme seçeneği yer aldığı için aslına bakarsan bu trendin biteceği belliydi. Kolajlar çabuk bir biçimde ucuz ve kalitesiz hale gelebiliyor ve kullanıcılar ne kendi profillerinde ne de başkalarının profillerinde bu tip içerikler görmek istiyor.

Onun yerine bunu kontrol edin:
Kolaj yapmak yerine bir seri resim çekebilirsiniz ve hepsini kaydırmalı bir post içinde paylaşabilirsiniz. Sokak fotoğrafçılığı son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmıştır, bu nedenle çekeceğiniz fotoğraflarda bu temayı ne olursa olsun denemenizi öneririz.

2. Yiyecek fotoğrafları

Yiyecek fotoğrafları artık tamamen trendden düşmüş durumda. Yiyecek konulu fotoğrafçılık üstüne fazlasıyla emek sarfeden ve vakit harcayan hesaplar var ama bu hesaplardan çıkan fotoğraflar gayet artistik ve iyi düşünülmüş. Sıradan yiyeceklerin çekilen fotoğrafları insanların dikkatini çekmiyor. Eğer çekeceğiniz yemek fotoğraflarına yaratıcılığınızı ilave ederek benzersiz bir dokunuş katmadığınız sürece bu tip fotoğrafları çekmeye son vermelisiniz. En oldukca nefret edilen şeylerden biri de iştah kaçırıcı yiyecek fotoğraflarını paylaşmaktır. Tüm bu uyarılarımıza karşın ille de yemek fotoğrafı paylaşacam diyorsanız en azından göze hitap etmesine itina gösterin!

Onun yerine bunu kontrol edin:
Yiyecek fotoğrafları çekecekseniz minimalist bir yaklaşımı deneyin. Mimari fotoğrafçılığı veya günlük yaşam esnasındaki canlı anların fotoğrafları da denemeye değer temalardır.

3. Günün giysisi

Bir apartman büyüklüğünde kıyafet dolabı olan bir meşhur değilseniz, giyim odaklı fotoğraflarınızın dilediğiniz kadar beğenilme şansı yok denecek kadar azdır. Hele bilhassa ayaklarınıza doğru olan gözünden çekilen kıyafet fotoğraflarının trendi artık o kadar oldukça eskidi ki…

Onun yerine bunu kontrol edin:
Sıradışı bakış açılarından çekilen fotoğraflar oldukça daha alaka çekicidir. Kendi el emeğinizle yapmış olduğunuz eşya veya giysiler ile ilgili fotoğraflar çekin ve çekeceğiniz nesnelerin kompozisyonları üstünde denemeler yapın.

4. Motive edici sözler

Eminim ki Instagram’daki birçok profil; motive edici, ilham kaynaklı ve sıradan sözlerle dolu. Motive edici alıntılar güzeldir fakat günleri de sayılıdır. Eğer bir düzen yukarı taşınmadığı takdirde bu gibi trendlerin sona ereceğini söylemek yanlış olmaz. İnsanlara esin katmanın başka yollarını arayabilirsiniz ya da en azından paylaşacağınız sözlere sanatla alakalı bir dokunuş ekleyin. Örnek olması için Facebook’ta Depositphotos’un motive edici laflarını ne olursa olsun inceleyin.

Onun yerine bunu kontrol edin:
İnce fikirle hazırlanmış daha derin mesajlar içeren esin verici fotoğraflar oluşturun.

5. Fazla sayıda hashtag kullanması

Popülerliğini kaybetmekte olan öteki trendlerle karşılaştırıldığında, fazla hashtag kullanması en fazlaca sinir bozucu trendlerden biridir. Eğer sahilde bir fotoğraf çekiyorsanız ve hashtaglerinize bile hashtag ekleme gereği duyuyorsanuz fazla hashtag kullanma tuzağına düşmüşsünüz anlamına gelir. Örneğin #kahvaltı #lezzetli #photooftheday #gününfotoğrafı #yum #aden #saadet #yiyecek #yemeyi seviyorum #foodie benzer biçimde… Hashtag kullanırken düşünceli ve yaratıcı olun ve kullanacağınız tagları mümkün olduğunca alakalı bulunmasına ve az sayıda tutmaya dikkat edin.

Onun yerine bunu deneyin:
Hashtaglerin sayısını azaltın. Mecaz anlamları düşünün ve taglerinize daha fazla düşünce katın. Eğer takipçi kazanmak istiyorsanız bari hashtag kullanması hakkındaki araştırma yapın ve doğru hashtag kullanımını öğrenin.

6. Beni takip et (Follow me)

Bu tip fotoğrafları başarıyla çekebilen tek hesap @MuradOsmann’dır. Bu hesapta “follow me” tipindeki fotoğraflar artık onun imzası haline gelmiş durumda ve bunu kopyalamaya çalışan öteki hesapların Murad Osmann’ın içeriklerinin standardını yakalaması olası değil. Diğer hesapların bu tipte çekmiş olduğu fotoğraflar oldukca sıradan kalıyor ve bu nedenlerden dolayı follow me artık trend olmaktan çıktı.

Onun yerine bunu kontrol edin:
Sıradışı bir şey deneyin. Sokak hayatını ve diğer yaratıcı alanların fotoğraflarını çekin. Yeni nesnelerin fotoğraflarını çekmek ve yaratıcı bakış açışları keşfetmek için günlük hayatınızda bile birçok fırsat yakalayabilirsiniz.

7. Throwback Thursday

Geçmiş ile alakalı fotoğrafların paylaşıldığı throwback Thursday (Perşembe) aslen eğlenceli bir temadır ama bu temanın istismar edilmesi ise asla hoş değil. İstismar derken; bitmek bilmez çocukluk fotoğraflarınızın sürekli olarak paylaşılması ve bütün bu fotoğraflara aşırı sayıda hashtag eklenmesi gibi şeylerden bahsediyorum. Bebeklik fotoğraflarının da bir yeri ve tarihi vardır. Bu yer ve vakit 2018’in Instagram’ı değildir.

Onun yerine bunu kontrol edin:
Perşembe? Daha fazla kişiye hitap edecek internasyonal bir dile sahip içerikler paylaşın.

8. Spor yaparken veya spor salonunda çekilen selfieler

Tamam anladık, hepimiz anlamış oldu. Spor yapıyorsunuz. Aferin size! Bazı kişisel şeylerı kendinize saklamalısınız. Konunun bahsi geçmişken şunu da açıklayalım, şayet spor yapıyorsanız kendiniz için yapın. Sırf Instagram’da veya kendi hayatınızda karşılaşacağınız insanları etkilemek için spor yapmamalısınız. Spor yapmak sizin şahsi sağlığınız ile ilgilidir. Herkes spor yaptğınız için sevinçli olacaktır ama aynada çektiğiniz milyonlarca spor selfiesini de asla kimse görmek istemiyor. Ayrıca siz selfielerinizi çekerken spor salonuna egzersiz yapmak için gelen insanları da rahatsız etmiş olmanız muhtemeldir.

Onun yerine bunu kontrol edin:
Kendiniz yerine başka insanlara odaklanın. İşlerini meydana getiren ve günlük hayatlarını sürdüren sokaktaki kişilerin fotoğraflarını çekin.

9. Balık gözü fotoğraflar (Fisheye)

Balık gözü perspektifi sunan lenslerin oldukça havalı olduğu zamanlar vardı. Ancak 2017 bize o denli oldukca harika trendler getirdi ki balık gözü lensi ile çekilen fotoğraflar artık can sıkmaya başladı. Zaten bu tip çekilen fotoğrafları artık çoğunlukla görmüyoruz ve bunun geçerli bir sebebinin olduğuna emin olun.

Onun yerine bunu kontrol edin:
Orijinal fotoğraflar çekin. Eylem içerikli fotoğrafları yada hareketi gösteren fotoğrafları çekmeyi tercih edin.

Yorum Yap
0 Yorum yapan