Instagram Görüntülü Konuşma: Video Sohbet Nedir Nasıl Kullanılır?

Instagram Görüntülü Konuşma: Video Sohbet Nedir Nasıl Kullanılır?

Instagram görüntülü konuşma, kullanıcıların birbirlerini videolu bir şekilde arayıp sohbet ederek kullandıkları bir uygulamadır. Nedir ve ne zaman kullanılacaktır sorularının cevabını şuan vermek mümkün olmayan bu özellik yakın zamanda instagram tarafından yapılan bir news update ile haber verildi. Whatsapp ve Facebook gibi bir çok sosyal medya programında kullanılan görüntülü konuşma özelliği yakın zamanda instagramda da kullanılacak. Söz konusu özelliğin duyurusunu geçtiğimiz günlerde yapan instagram sürekli artış gösteren kullanıcı kitlesini bu yeni özellik ile çok mutlu edeceği düşünülüyor.

 

Geçtiğimiz sene kullanıcı sayısını 1 milyar dolaylarına yaklaştıran instagram, bu sene sonuna kadar 1 milyar kullanıcı sınırını geçmesi ön görülüyor. Reklam gelirlerinden ve borsadaki hisselerinin artış göstermesi kullanıcı odaklı olmasından dolayı, instagram her türlü sosyal mecrada kullanılan özelliği kendi bünyesine çekmeyi ve dolaylı yollardan kullanıcılarını mutlu ederek devamlılığı artırmak ve yeni kullanıcı kitlelerini hedeflemektedir.

Görüntülü görüşme özelliğini bu yüzden çıkarttığını düşünsek de atılan adım gerçekten çok işe yarar ve kullanışlı olacakmış gibi görünüyor.

Instagram Görüntülü Arama Nasıl Olacak?

Instagram özellik hakkında resmi ve net bir açıklama yapmadığı için bu konu hakkında öngörülerde bulunabiliyoruz. Geçtiğimiz aylarda instagram son görülme durumu özelliğinin gelmesinin ardından facebook’ta izlenen adımlarla bağlantı kurarak videolu görüşmenin nasıl yapılacağı ve nasıl olacağını hakkında ufak tefek bilgiler verebiliyoruz.

Videolu arama özelliği şu şekilde olacak;

  • Direkt mesaj kısmında yer alacak.
  • Birbirlerini takip etmiş kullanıcılar tarafından kullanılabilecek.
  • Videolu görüşme yapmak için dm kısmına girilecek ve videolu görüşme yapmak istediğiniz kişinin mesaj ekranını açmanız gerekecek. Açılan mesaj ekranındaki video arama ikonunu tıklanarak görüntülü konuşmabaşlatılabilecek.

Videolu konuşmanın tasarımsal olarak hiç bir verisi şuan için elimizde olmadığı için sizlerle paylaşamıyoruz. Ancak facebook messenger da kullanılan özelliklerden pekte farklı olacağını düşünmüyoruz. Şuan için öngürülerimiz ve tahminlerimiz bu şekilde, içeriden sızdırılan bilgiler neticesinde bilgi aktarmaya çalıştıysak da bilginin resmi olmayışı sizleri üzmesin. Instagram bu tür güncellemeler yapmadan önce kullanıcıların nabzını ölçmek adına bu tarz bilgi sızıntılarına bilerek ve isteyerek izin veriyor. Resmi açıklama gelene kadar elimizdeki bilgiler bu kadar.

Facebook ve Whatsapp için Görüntülü Konuşma Özelliği

Instagram’a görüntülü arama özelliğini daha önce bağlı olduğu facebook ve whatsapp uygulamalarında kullanıma açmıştı. Facebook uygulamasında çok fazla tutulmayan bu görüntülü konuşma özelliği whatsapp için aynı şekilde olmadı. Facebook uygulaması gün geçtikte popülerliğini yitirdiği için kullanıcıların pek ilgisini çekmedi. Lakin aynı dönemlerde whatsapp bu özelliği çıkardı ve günümüzde hala en çok kullanılan görüntülü konuşma uygulaması oldu. Kitlelerin ilgisi üzerinde olan instagram bakalım bu kulvarda kardeş uygulaması olan whatsapp ile nasıl bir yarışa tutulacak ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan