Instagram Ekran Görüntüsü Alma: Hikayelerde SS Bildirimi Gider mi?

Instagram Ekran Görüntüsü Alma: Hikayelerde SS Bildirimi Gider mi?

Ulusal basın, Yazılı ve Görsel Medya’da(hurriyet.com.tr, sabah.com.tr, ntv.com.tr, haberturk.com.tr) ortaya atılan bir iddiaya göre Instagram ekran görüntüsü almaya çalıştığınızda ekran görüntüsünü almaya çalıştığınız hesaba bildirim gittiğine dair. Snapchatte olduğu gibi ekran görüntülerine karşı bir lock screen uygulaması mı başlatıldı? Sorunun cevabını daha makalenin ilk paragrafında vermekten pek haz etmiyoruz. Çünkü yazının devamında çok daha farklı yerlere ve önem arz eden olaylara değineceğiz. Ancak ortaya atılan iddia henüz gerçekleştirilmedi. Yani instagram storyler de ekran görüntüsü aldığınızda karşı tarafa bildirim henüz gitmiyor.

 

Ekran Görüntüsü Alma

Instagram da takip ettiğiniz kişilerin hikayelerine koydukları fotoğraflarda ekran görüntüsü aldığınızda bildirim gitmez. Ancak arkadaşlarınızla yapacağız dm konuşmalarında alacağınız ekran görüntüleri doğrudan bildirim gidiyor. Yani yazışmaları ekran görüntüsü almaya çalıştığınızda karşı tarafın bundan hbaeri olabiliyor. Son yapılan güncelleme ile bu bildirim aktif edildi. Güncelleme ile birlikte hikayelerde cevap verebilir duruma getirildi.

Instagram’ın yapmış olduğu resmi açıklama aşağıdaki gibi;

Son yapılan güncelleme ile fotoğraf ve video storylerinde yapılan yorumlar ve atılan mesajlar direct mesaj kısmında gözükmektedir. İletişime geçmenize olanak tanımaktadır. Ayrıca yazılan mesaja karşılık verebilirsiniz. Özel mesajlaşma alanı oluşmuş olur. Ayrıca hikayenizde paylaştığınız video ya da fotoğrafın küçük bir ön izlemesi de mesaj ekranında gözükür. Ek olarak arkadaşınıza bahsi geçen mesaj ekranında yapacağınız her işlem bildirim olarak gidecektir. Örneğin gönderiyi tekrar izlediğinizde bunun bildirimi arkadaşınızın ekranına düşecek ve durumdan haberdar verecektir. Bir videoyu tekrar izlediğinizde ya da ekran görüntüsü aldığınızda bildirimler arkadaşınıza ulaşacaktır.

Bu güncellemeyi en iyi ve en güzel şekilde mesajlaşmanıza olanak tanımak için getirdik.

Sonuç olarak anlatılmak istenen durum, bir kişinin ya da arkadaşınızın hikayesinde ekran görüntüsü aldığınızda bildirim gitmeyecektir. Ancak hikayesine cevap verdiğinizde, verdiğiniz cevap görüntü ya da fotoğraf şeklinde ise ve karşı taraf ekran görüntüsü aldıysa bildirim alacaksınız. Ya da sizin hikayenize bir başkası bir görselle cevap verirse ve siz ekran görüntüsü alırsanız karşı tarafa bildirim düşecektir.

Instagram Snapchat Benzeri, Ekran Görüntüsü Alındığında Bildirim Göndermeyi Hedefliyor

Bu arada yapılan son güncellemede şöyle bir bilgi de kulislerde konuşulmaya başladı. Instagram artık snapchatta olduğu gibi herhangi bir kişinin profilinde alınan ekran görüntülerini bildirim olarak iletecek. Bu özellik şuan aktif değil ancak yakın zamanda aktif edileceği söylentisi ortalığı karıştırmaya başladı. Artık kimse rahat davranamaycak birbirini rahatsız edecek davranışlarda bulunamayacak.

Testler şuan bazı kişilerde denenmeye başlandı. Denemeye katılan kişilerin ekranlarında şöyle bir bildirim geliyor. “Test aşamasındaki kullanıcılardan birisiniz. Bir daha ki ekran görüntüsü alma işleminiz karşı tarafa bildirim olarak düşecektir.” Sizde yukarıdaki resimden gördüğünüz üzere özellik aktif edilmeden önce ilk ekran görüntüsü almaya çalıştığınızda ekran görüntüsü almaya çalıştığınızda karşı tarafa bildirim gidecek uyarısı ile karşılaşacaksınız. Bunu kabul ederseniz ekran görüntüsü alabileceksiniz. Bu yüzden şuan için gönül rahatlığıyla ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan