Instagram 5 Yaşına Girdi ve Dünyayı Değiştiriyor

Instagram 5 Yaşına Girdi ve Dünyayı Değiştiriyor

Instagram 5. yaşını kutluyor. 5 senede katettikleri yol neticesiyle instagram kurucuları CEO’ları bununla alakalı incelemeler ve  söyleşilerde bulundular. 400 milyon kullanıcısı ile birlikte instagram gelecek için bir depo haline geldiğini söyleyen yöneticiler. Anılar fotoğraflar ve videolar ile birlikte gelecekte geçmişe dönüp bakıldığında neler olup bittiğine dair insanlara bir pencere açıyor.

Instagramın kurucusuolan Kevin Systrom’un TIME’a yaptığı açıklamada instagramın  gelecekte dönüp bakıldığında dünya nereden nereye gelmiş bunun sonuçlarını ve analizlerini çıkartabileceği bir platform olması asıl amaçları olduğunu söyledi. Dünyanın nekadarlık bir gelişim katettiğini görebilecek bunun üzerine yorumlamalarda bulunulabilecek bir platform olacak.

Instagram, Systrom ve Mike Krieger’in tarafından basit bir amaç hedeflenerek oluşturulmuştu. Bu ama kullanıcıların fotoğraf ve video gönderimi yaparak yol bulma ve tarif üzerineydi. Fakat instagram çıkışından 24 saat sonra 25 bin kişiye ulaştı ve bu basit amaçtan sapılmaya başlandı. Instagram 2013 yılının Eylül ayında 150 bin kişi tarafından kullanılmaya başladı ve insanlar instagram’ı yol bulma ve yol tarifi dışında etrafında olup biten doğa olayları ve doğal güzellikleri çekmek için kullanmaya başladılar.

Instagram Dünyayı Değiştiriyor

Systrom, “Dünyayı gerçek zamanlı olarak Instagram aracılığıyla göre bildiğimize inanıyoruz” diyor. “Ve bu, ister Instagram da, ister denizaşırı bir ülke olsun farketmez bize anlık olarak paylaşabiliyor. Paris’teki  Je suis Charlie yürüyüşü ya da Taylor Swift’in 1989 turu olsun bize anlık olarak paylaşabiliyor. Instagram ile bunları takip edebiliyoruz. İnsanlar instagram ile ciddi, eğlenceli, şaşırtıcı içerikler paylaşıyor ve gün sonunda bu paylaşımlarını inceleme yoluna gidiyor. Bu aslında bizim öngördüğümüz bir durum değildi lakin öngörülerimizde dolaylı yoldan hizmet eder hale geliyor. Bu açıdan bakıldığında instagram hem bizim öngörü ve amacımıza hemde kullanıcıların isteklerine cevap verebilen bir mecra haline geliyor, dedi.

Systrom ve Mike Krieger, Instagram kullanıcılarının yani amatör fotoğrafçıların, toplumun gelişmesine ön ayak olacaklarına inanıyorlar.. Systrom, Instagram topluluğunun tam olarak nasıl bir şekilde tanımlandığını söyleyemese de, kullanıcının çeşitliliği toplumun gelişmesi için çok önemli bir etken olduğunu söyledi. Bu yüzden instagram şirketinin herkesim tarafından desteklenmesi gerektiğini açıkladı.

Toplu davranışlar dünyayı bakış açımızı değiştirir ve yanlış öngörülerimizin yıkılmasına sebep olur. Her türlü bilgiye anında ulaşabilecek instagram platformu kullanıcısı bu sayede dünyadaki gelişmeleri çok daha kısa sürede fark edebilecek ve dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilecek. Konuşmalarına son verirken dünyanın zamanla değişimi ve gelişimini gelecekte izlemek çok eğlenceli olacak dedi.

Yorum Yap
0 Yorum yapan