Herkes Tarafından İzlenen Video Platformu Youtube

Herkes Tarafından İzlenen Video Platformu Youtube

Gelişen teknoloji yaratıcılığı ve inovasyonu beraberinde getirmektedir. Düşünen, çalışan ve araştıran her insan elindeki imkanları değerlendirerek yeni şeyler geliştirmek veya daha önce yapılmamış bir şeyi hayata geçirmek ister. Tıpkı zamanında PayPal eski çalışanlarının yaptığı gibi. Az çok bilirsiniz Youtube’nin nasıl ve kimler kurulduğunu. Bilmeyenler için kısaca değinecek olursak

 

Youtube Kimler Tarafından Ne Amaçla Kuruldu?

Youtube, 2005 yılında üç PayPal çalışanlarının boyutu yüksek olan videolarını paylaşmak istemeleri ve paylaşacak bir platform bulamamaları sonucu ortaya çıkmış bir platformdur. Çok kısa sürede hayata geçen bu platform ilk yılında ciddi yatırımlar alarak kısa sürede büyüdü ve Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu kadar çok paranın bahsi olan Youtube kısa sürede çok büyüdü ve kitlelerin odağı haline geldi. Artık herkes video izlemek veya yüklemek istediği zaman Youtube’yi kullanıyor. Dizi, film meraklıları aradıkları şeyi ilk Youtube’ye yazıyor. Para kazanmak isteyenler yine Youtube’ye videolarını yüklüyor.

Youtube en fazla izlenen video platformu oldu!

Bu tarz girişimlerin odağı olan bu platform 2017 verilerine göre aktif olarak 90 ülkede faaliyet göstermekte olup bir senede tam 46.000 yıllık içerik tüketmektedir. Böylesine çok kullanılan bir platformun ne derece güçlü olduğunu söylemeye gerek yok .

Youtube’ın Gücünden Para Kazanmak

Günümüz gençleri Youtube’nin bu uluslararası anlamdaki gücünü çok iyi kullanıyor ve ciddi gelirler elde ediyor. Bugün Türkiye’de saymaya kalksak altından kalkamayacağımız kadar Youtube kanalı mevcuttur. Ama maalesef bu kanallar arttıkça içerikleri boşalmaktadır. Sürekli içerik üretmekten ve video hazırlamaktan yeni şeyler üretemeyen Youtuberler (Youtube için videosu çeken kişi) saçma içeriklere başvurarak yaptığı işi kötüye kullanmaktadır. Bugün çektikleri video yüzünden toplumu yanlış yönlendirerek zararlara uğratan bazı insanlar için hukuki işlemler başlatılarak bu yaptıkları çirkin işlerin hatırı sayılır nispette önüne geçilmektedir. Küçük yaşlarda ellerinde telefon veya tablet fark etmez bu platforma ulaşacağı bir yer bulup ulaşıyor ve hem zihin hemde ahlak gelişimini olumsuz etkileyecek videolar izleyerek kendilerine zarar vermekten geri duymuyorlar.

Youtube’ın gücünden kaynaklı zararından korunmak için bilinçli izleyici kitlesine ihtiyaç var!

Bu konuda ciddi bilinçlendirilmesi gereken ne çocuk be de başka biri. Çünkü gençlerimizin mimarı aileleridir dolayısı ile bu tarz sorunların muhattabı bizatihi ailelerin kendisidir. “Aman çocuğum ağlamasın!”, “Aman çocuğum eğlensin, vakit geçirsin!” diyerek önlerine her imkanı sunan aileler Yotube’nin ne denli güçlü bir platform olduklarını idrak edemiyor. Doğru kanal ve videolarla vezir ettiği gibi, yanlış kanal ve videolarla gençlerimizi rezilde etmektedir. İşte bu yüzden ailelerimizin bilinçlendirmesini sağlamak elzemdir. Umarım ki bu konularda hem ailemiz hemde gençlerimiz bilinçlenir ve böylesine bir hataya ve yanlışa düşmekten kendilerini kurtarırlar…

Ayrıca youtube üzerinden izlediğiniz videoları indirmek için tamamen sizler için ücretsiz olarak sunduğumuz video indirme hizmetimizi kullanabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan