Slime Nedir?

Slime Nedir?

1920 li yıllarda Alman Kimyager  Hermann Staudinger tarafından  bulunmuş, Plastik üzerindeki bu çalışmalarından dolayı da  1953 yılında Nobel Kimya ödülü  alan bu bilim adamının Slime üzerindeki çalışmaları sonucu 1976 yılında Amerika da bir oyuncak firması  tarafından çocukların ruhen gelişimi için piyasaya sürülmüş, Ülkemizde ise 2000 li yılların başında girmiş ve ilgi görmüştür.

Slime, içinde türlü organik maddeler bulunan akışkan, ele yapışmayan , yumuşak kıvamlı bir çamur veya hamur diyebiliriz.

Twitter, Youtube, Instagram gibi Sosyal medya vasıtaları  kısa sürede tüm dünyaya yayılmış ve 0-6 yaş grubundaki çocukların   yaratıcılığının artmasını sağlayan bu tür hamur oyunlarının   zararlı olup olmadığı hususunda  çeşitli düşünceler oluşmuş ise de Anne, baba, abi, abla kısaca büyüklerinin gözetiminde  zihinsel gelişmelerini artırmak ve hayal güçlerini geliştirdiği kadar da  eğlenceli olması yetişkinlerin de  ilgisini çekmiştir.

Slime’in yapımı çok basit  ve ekonomiktir. Slimei elde etmek için sıcak su, tutkal, gıda boyası ve Boraks tozu yani slime gerekmektedir.  bir tas içine sıcak su ,tutkal, gıda boyası ve slime eklenip ele yapışmayacak şekilde gelecek kıvama kadar karıştırılır ve daha sonra kullanılmaya başlanır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan