Facebook’a Nasıl Reklam Verilir? Facebook Sayfa Tanıtımı

Facebook’a Nasıl Reklam Verilir? Facebook Sayfa Tanıtımı

Milyonlarca insanın kullandığı Facebook’a reklam vermeniz mümkün. Milyonlarca insana sayfanızın ürünlerinizin ya da markanızın tanıtımını yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bir ürününüzü ya da markanızı insanlara duyurmanın ve beğenilerini almanın oldukça kolay bir yolu var. Facebook’a reklam vererek onca zahmetten kurtulabilir, potansiyel müşterilerinize ve kitlenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir buçuk milyar insanın olduğu facebook platformuna reklam vermeniz ürün satışlarınızı arttıracaktır. hedef kitlenize ulaşmanızda sizleri 10 kat daha fazla hızlandıracaktır. Peki “facebook’ nasıl reklam veririz?” sorusuna detaylıca cevap verelim o halde.

 

Facebook’a Nasıl Reklam Veririz?

Facebook’a reklam vermek için öncelikle bir facebook hesabınızın olması gerekmektedir. Facebook hesabınıza giriş yapıp reklam ve tanıtım sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Ancak hesabınız yoksa Facebook’a Nasıl Kayıt Olurum? adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Reklam ve tanıtım sayfasına girmeden önce detaylı araştırma yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle kitlenizi tanımalı iyi bir araştırma yapmalısınız. Ardından yapacağınız araştırma tanıtımını yapacağınız ürün hakkında potansiyel kitle analizi olacaktır. Araştırmalarınızı yaptıysanız adım adım nasıl reklam vereceğinizi anlatmaya çalışalım.

 • Reklam Türünüzü Belirlemelisiniz

Reklamlar ve tanıtımlar sayfasına giriş yaptıktan sonra https://tr-tr.facebook.com/business/products/ads reklam türünüzü belirleyeceğiniz bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Buradan reklam türünüzü seçin. Ancak bazı reklam türlerini anlamayabilirsiniz. Detaylıca anlatalım o halde;

 1. Sayfa Gönderi ile Etkileşim: Facebook sayfanızda bulunan herhangi bir gönderinin tanıtılmasına yaramaktadır.
 2. Sayfa Beğenmeleri: Facebook sayfanızı beğeni oranını arttıracak bir reklam türüdür.
 3. İnternet Sitesine Tıklamalar: Sitenize kullanıcı çekmenize yardımcı olacak bir reklam türüdür.
 4. İnternet Sitesi Dönüşümleri: Sitenizde yaptığınız online pazarlama, üyelik, destek vb. konularda etkileşim almanıza yardımcı olacak bir reklam türüdür.
 5. Uygulama Yüklemeleri: Mobil uygulamanızın indirilme sayısını arttırmak için bu reklam türünü seçmelisiniz.
 6. Uygulamayla Etkileşim: Mobil uygulamanızın insanlar tarafından konuşulmasını istiyorsanız bu reklam türünü seçmelisiniz.
 7. Etkinlik Yanıtları: Ürün, Marka ya da Hizmet verdiğiniz sektörde bir etkinlik yaptıysanız insanların katılımını arttırmak için uygulanabilir bir reklam türüdür.
 8. Teklif Alımları: Teklif üzerine çalışıyorsanız, kullanıcılarınızın sizlere Facebook üzerinden size teklif vermesine olanak tanıyan bir reklam türüdür.
 9. Video Görüntülemeleri: Sayfanızda paylaştığınız bir videonun ya da görsel ve işitsel reklamınızın etkileşimini ve izlenme sayısını arttırmaya yönelik bir reklam türüdür.
 • Hedef Kitlenizi Belirlemelisiniz

Facebook reklamı verirken dikkat edilmesi gereken konu en başta da belirttiğimiz üzere reklam vereceğiniz hedef kitlenizi doğru olarak belirlemenizdir. Belirleyeceğiniz doğru kitle seçimi reklam bütçenizin azalmasına, erişim ve etkileşim miktarınızın artmasına yardımcı olacaktır. Hedef kitle nasıl belirlenir ve hedef kitle seçenekleri nelerdir?

 1. Konumlar: Reklamınızın yayınlanacağı bölgeyi seçmenize olanak tanıyacaktır. İhracat yapacağınız bir ürün var ise konum olarak yabancı ülkeleri seçmelisiniz. Türkiye için odaklı bir ürününüz var ise konum olarak Türkiye seçilmelidir.
 2. Yaş: Reklamınızı görecek kitlenin yaş aralıklarını belirlemenize olanak tanıyan bir seçenektir.
 3. Bağalntılar: Daha önceden reklam yaptıysanız kullanabileceğiniz bir seçenektir. Daha önce yaptığınız reklam ile etkileşim kuranların tekrar etkileşim kurmasını sağlar. Ya da daha önce hiç etkileşim kurmamış kişilere ulaşmanızı kolaylaştırır.
 4. Davranışlar: Reklamınız ile etkileşim kurmasını istediğiniz hesapların davranış özelliklerine göre ayarlama yapabilirsiniz. Son aktif olma süresi, sıklıkla facebook kullanıp kullanmaması gibi seçenekler ile karşılaşıp seçim yapabilirsiniz.
 5. Cinsiyet: Reklamınızın gösterileceği hedef cinsiyeti seçmenize olanak tanır.
 6. İlgi Alanları: Çok daha detay bir ayarlama yapmanıza yardımcı olur. Hedef kitlenizi ürün kategorinizle ile sınırlanıp çok daha net bir reklam yapmanıza olanak tanır.
 • Reklam Sürenizi ve Bütçenizi Ayarlamalısınız

Reklam bütçeniz ve reklam süreniz ile alakalı ayarlama yapmalısınız. Ne kadar sürede kaç liralık reklam yapacağınızı belirlemelisiniz. Kısa süreler için büyük bütçeler ile verilen reklamlar, tersine oranla daha az etkileşim getirmektedir. Uzun süreli ve düşük bütçeler ile yapılan reklamlar hedef kitlenize daha doğru ulaşmayı hedefler ve sizi reklam spamlarından korur.

 • Teklif ve Ücret Ayarları Belirlemelisiniz

Reklam kriterinize göre yapmanız gereken bir seçim türü olmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz türler ve kriterleri göz önünde bulundurarak doğru seçimi yapmalısınız. Ücret ayarlamaları ile teklif ücreti kriterlerini belirlemelisiniz.

 • Dikkat Çekici Bir Görsel ve Doğru Metin Seçmelisiniz

İlgi çeken bir reklam her zaman çok daha fazla etkileşim almaktadır. Ayrıca reklamlarınızı bir seferlik olarak düşünmemelisiniz. Koyacağınız görsel akılda kalıcı olmalı ve hedef kitlenizin aklına kazınacak türden olmalıdır. Ancak görsele uygun bir metin ile reklamınızı mükemmel hale getirmelisiniz. Facebook’a reklam vermek için buna çok dikkat etmelisiniz.

 • Reklam Siparişi Vermelisiniz

Tüm ayarlamalarınızı yaptıktan, kriterlerini seçtikten sonra Facebook reklam sipariş vermeniz gerekmektedir. Ancak bu son adımda her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Sipariş onayına gönderdiğiniz reklam sonuçlanana kadar kriterleriniz de değişiklik yapamazsınız, bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.  Siparişinizi verdikten sonra reklamınız onay sürecine tabi tutulacak ve maksimum 2 saat içinde onaydan geçecektir.

Facebook’a reklam vermek oldukça karmaşık ve detaylı bilgi gerektiren bir iş olarak gözükse de aslında oldukça basit ve kolaydır. Yapmanız gereken yazımızı detaylıca okumak ve yönlendirmelerimiz ile reklam siparişinizi geçmek. Bu kadar basit.

Yorum Yap
0 Yorum yapan