Facebook ile GIF Yapma Özelliği: GIF Nasıl Yapılır?

Facebook ile GIF Yapma Özelliği: GIF Nasıl Yapılır?

Facebook GIF yapmak aslında çok da yeni bir özellik değil. Snapchat üzerinden daha önce buna benzer özellikler görmüştük ancak Facebook GIF trendini kendisine çekti ve diğer platformlarına da yaydı.

 

Facebook’u yıllardır kullanıyoruz. Yıllar geçse de Facebook sosyal medya platformlarının içinde 1. sırayı kimselere bırakmadı. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise Facebook’un bağlı olduğu şirketin en çok kullanılan 2. ve 3. sıradaki sosyal medya platformlarının da sahibi olmasından kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Ancak bunun bir etkisi olsa da gerçek sebep; sürekli güncellenen ve insanların dikkatini çekecek özellikler getiren bir sosyal platform olmasından kaynaklanıyor.

Facebook sürekli güncellenen ve insanların davranışlarını analiz eden bir şirket olsa da bazı özellik güncellemelerin de sınıfta kaldığını da belirtmek isteriz. Bunlardan en önemlisi ve Facebook GIF yapma özelliğini bizlerle buluşmasına sebep olan başarısız güncelleme Facebook Yüz Filtreleri idi. Önceleri bir çok platformda denenmiş ve artık insanların sıkıldığı bu güncelleme Facebook’a geldiğinde resmen kabak tadı verdi. Bir çok kullanıcı bu özelliği test etme gayretinde bile bulunmadı. Yapılan güncellemenin ses getirmemesinden kaynaklı olarak Facebook Ar-Ge departmanlarından çıkan sistematik analizler ve kullanıcıları beklentileri doğrultusunda çok ses getirecek bir güncellemeye imza atıldı. Facebook GIF.

Facebook GIF Nedir?

Facebook GIF, diğer sosyal medya platformlarında gördüğümüz hazır GIF’lerin aksine kendinize ait GIF yapmanıza olanak tanıyan bir özellik. Kendi çektiğiniz size ait bir görseli hızlandırıp yavaşlatarak ya da farklı efektler katarak diğer platformlarda kine benzer ama tamamen özgün ve size ait bir GIF yapmanıza imkan tanımaktadır. Eski zamanlarda .mp4 convert to .gif programları ile kısıtlı imkanlarda gif yapabilirken artık Facebook ile GIF yapmak çok eğlenceli seçenek yelpazesi çok geniş.

Facebook GIF Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook GIF sadece Facebook için kullanılabilecek bir özellik. Telif ve marka tescili tamamen Facebook’a ait. Bu nedenle farklı platformlarda kullanmasının yolu kapalı gibi gözüyor. Bu özelliği maddeler halinde adım adım nasıl kullanacağınızı anlatmaya çalışalım.

  • Facebook hesabınıza telefonunuz ile giriş yapınız.
  • Facebook ana sayfanız da bulunan Kameraya tıklayınız.
  • Instagram’da kamera özelliklerini seçtiğimize benzer bir özellik olarak normal ve GIF seçenekleri mevcut. Facebook GIF yapmak için kameranızı GIF moduna alınız.
  • Artık videolarınızı Facebook’un geniş yelpazeli efektleri ile süsleyip size özel ve özgün Facebook GIF’leri yapabilirsiniz.
  • Çektiğiniz GIF’leri Instagram’da olduğu gibi telefonunuza kaydedebilir ya da hikayenizde paylaşabilirsiniz.

Facebook GIF Hangi Telefonlarda Kullanılabilir?

Facebook GIF yapma özelliği her türlü akıllı telefonda kullanılabilir. IPhone, IPad, Android cihazların tamamında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak uygulama telefonunuza aktif gözükmüyorsa yüklü olan uygulamayı silip işletim sistemi mağazasından tekrar indirip son sürümünü kurmanız gerekebilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan