Facebook Hesap Çalma – Hesap Nasıl Hacklenir?

Facebook Hesap Çalma – Hesap Nasıl Hacklenir?

Facebook hesap çalma 2019 yılı itibariyle bazı güncellemeler ile mümkün olabileceği teorileri ortaya atılmaktadır. Bununla alakalı kısa bir yazı ile sizleri bilgilendireceğiz.

Facebook uzun yıllar boyunca sürekli geliştirilen bir platformdur. Öyle ki Facebook hesap çalma ihtimallerini ortadan kaldırmak için parayla Hacker bile tutmuş, hesap çalma ya da Facebook Hackleme yapan kişilere ödül vermiştir. 

Bu bağlamda bakıldığında ne kadar fazla para harcansa da Facebook hesapları kullanıcı zafiyetleri sebebi ile hacklenebilir hale gelebilmektedir.

Facebook Hesabı Nasıl Hacklenir?

Bir Facebook hesabını çalmak ya da hacklemek için çok bilgili ya da profesyonel bir Hacker olmanıza gerek yoktur. Herkes sosyal mühendislik denilen yollar ile Facebook hesabı çalabilir. 

Bir başka Facebook hesap çalma yöntemi ise Fake Facebook uygulamalarıdır. Sahte Facebook benzeri sayfalar üretilerek hedef kullanıcının girmesi sağlanır. Hedef kişi sayfaya giriş yaptığında karşı tarafa giriş bilgileri giderek Facebook hesabı hacklenmiş olur.

Sosyal Mühendislik Nedir? Facebook Hesabı Nasıl Çalınır?

Sosyal mühendislik adı üzerinde sosyal yollar üzerinden yapılan bir Hack girişimidir. Sosyal mecralardan da doğrudan iletişim kanalları ile hedef kişinin bilgileri toplanarak mantıklı bir analiz sonucu çıkarımlar ve varyasyonlar sonucu elde edilecek kullanıcı adı ve şifre ile Hack etme anlamına gelmektedir.

Hedef kişi bilgileri gizli sorusu, yakın arkadaşları, şifresi vb. konular üzerinden bilgiler toparlanarak sosyal mühendislik ile Facebook hesabı çalınabilir.

Facebook Hesabı Çalmak Hırsızlıktır!

Facebook hesapları kişilerin mahremleridir. Bir kişinin ya da grubun mahremine girmek yasalar tarafından suç olarak kabul görmektedir. 2019 yılı itibariyle birinin ya da birilerinin Facebook hesaplarını çalmak, Facebook hesabı çalmaya çalışmak ya da girişimde bulunmak 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile yasalaştırılmıştır. 

Birinin Facebook hesabını çalmak, Facebook hesabı hacklettirme ya da benzeri bir girişim tamamen suçtur.

Yorum Yap
7 Yorum yapan
user-avatar

Facebookum çalındı bana yardım edebiliisin

user-avatar

Abi tam anlatın ya nasl hesap çalacaz o kadar bu arda calacağım hesap benim şiferimi unuttuğum için bide e postam olmadığı için gamili çalışmadığı için hesabım çalmak istiyorum

user-avatar

Hesabı çalmak istiyorum

user-avatar

Hesap baba anemim dedemi aldatıyo lütfen hesabı alabilirmiyim

user-avatar

Bu ışlem çalışacakmıştır?

user-avatar

Hesabım çalındı nasıl kurtaririm şifreyi unuttum

user-avatar

Hesabım çalındı ve alamıyorum geri yeni face açtım ama bilgilerim mahremim başkasının elinde yardımcı olun