Devletin Kısayolu, e-Devlet Nedir?

Devletin Kısayolu, e-Devlet Nedir?

Evet artık bazı zorlu ve meşakkatli günler geride kaldı. Kamu işlerimizi uzun zaman uğraşarak yapmaya çalıştığımız, bir evrak için uzunca uğraştığımız zor günler geride kaldı. Teknolojinin nimetleri bizi bu sıkıntılardan da alıkoydu.

 

Her türlü işimizi bir tuşla hallettiğimiz bu güzel günlerde daha güzelini yaşamaya başladık. Önceleri devlet dairelerinde işimiz olduğunda evvelce gider sıra bekler ve az önce dediğim gibi uzun ve meşakkatli zamanlar geçirirdik. Bir işimizi halledeceğiz diye onca işimizden olduğumuz günler gördük. Ama artık o günler eskide kaldı. Artık herkesin evinde internet çoğumuzun operatörlerinden yüklediği mobil verileri var. Bu İnternet’i kullanarak hiçbir yere gitmeden. Deyim yerindeyse oturduğumuz yerden devlet dairelerindeki işlerimizi hallediyor ve hiçbir zorluk çekmiyoruz.

E-Devlet Nedir?

Devletin çeşitli kurumları birleşerek Türk-sat altyapısını kullanan bir uygulama geliştirildi. Hem web üzerinden hem de  mobil cihazlardan kullanabileceğimiz “Devletin Kısayolu” sloganı ile hayata geçen “E-Devlet” isimli platform. Bu platform her gün gelişmekle birlikte nice sıkıntımıza şifa mahiyetinde çareler getirmiştir. Bu çarelerin bazıları şunlardır.

  1. Dava Dosyası Sorgulama:

Bu hizmet sayesinde adliyeye veya farklı kurumlara gidip müracaat etmeden uygulama içerisinden şahsınıza açılan ya da müdavimi olduğunuz herhangi bir dava var mı yok mu kolayca öğrenebilirsiniz.

  1. Vergi Borcu Sorgulama:

Gün içerisinde bir çok iş ile uğraşmaktan maalesef bazen sorumluluklarımızı yerine getiremiyoruz. Bu yerine getirememe hususu başımıza herhangi bir sıkıntı çıkartmaması için, E Devlet aracılığı ile istediğimiz zaman Vergi borcumuzun olup olmadığını sorgulatıyor. Eğer varsa ödeme işlemini gerçekleştiriyoruz.

  1. Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

  2. 5 Günlük Hava Tahmini

  3. YSK Seçmen Kaydı Sorgulama

  4. SGK İşlemleri

  5. Fatura Sorgulama

  6. Döviz İşlemleri

  7. Polis Teşkilatı İşlemleri…

Sadece ufak bir bilgi olması dolayısı ile vermiş olduğumuz iki hizmetin açıklaması vardır. Diğer ve daha saymadığımız bir çok uygulama hizmetinden faydalanabilir, işinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden faydalanmak için TC Kimlik Numaranız ile size en yakın PTT şubesine giderek yaklaşık 5/10 tl gibi şifre bedeli ile şifre alabilir ve istediğiniz hizmetten faydalanabilirsiniz. Tabi ki bu hizmetleri alabilmeniz için yasal olarak 15 yaşını doldurmuş olma şartınız vardır…

Yorum Yap
0 Yorum yapan