Work And Travel İçin Gerekli Evraklar

Work And Travel İçin Gerekli Evraklar

Work and Travel hem para kazanmak hem de tatil için önemli fırsatlar sunuyor. Her üniversite öğrencisinin ABD’de zaman geçirerek, yeni deneyimler kazanmasını sağlayan sistem pek çok cazibeyi beraberinde getiriyor. Ancak Work and Travel için gerekli evraklar ile başvuru yapılması gerekiyor.

Work and Travel Nedir?

Work and Travel tanımı itibariyle ABD hükümetinin yurt dışından öğrencileri ülkelerine davet ederek yaz aylarında hem çalışmalarını hem de dil bilgilerini geliştirmek amacıyla uyguladığı programdır. Süresi tamamen katılımcı tarafından belirlenir. Genel olarak ise katılımcılar okullarının bitiş tarihinden bir sonraki açılış dönemine kadar bir süreyi kullanmaktadır.

Work and Travel dünyanın farklı yerlerinden gelen üniversite öğrencilerinin ABD kültürünü, yaşantısını öğrenmeleri için de önemli fırsatlar sunar. Özellikle İngilizce öğrenmek veya geliştirmek için idealdir. Program tamamen turistik amaçlı değildir ve başvuru yapacakların bu noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde Erasmus programından da farkları bulunmaktadır. Erasmus programı AB üyesi ülkelerdeki üniversitelere öğrenci olarak katılımı sağlamaktadır. Work and Travel ise öğrencilerin genellik yaz aylarında, hem bir işte çalışacakları hem de dil becerilerini geliştirecekleri bir programdır.

Work and Travel Süresi Nedir?

Work and Travel süresi genel olarak üç ay sürmektedir. Program süresi kapsamında öğrencilerin tercihleri, okul durumları ve yerleşmiş oldukları iş pozisyonları da değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak yaz tatili tercih edildiğinden üç ay ile sınırlı kalmaktadır.

Work and Travel Başvurusu Nasıl Yapılır?

Work and Travel başvurusu için belirli tarihler bulunmaktadır. Bunun yanında mutlaka aracı kurum ile başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi halde süreçte yaşanacak sorunlar başvuru tarihlerini kaçırmaya yol açabileceği için bu türden sorunlar yaşamak için aracı kurumdan profesyonel destek alınmalıdır. Programda temel olarak kış, yaz ve bahar olacak şekilde üç dönem bulunmaktadır. Bu tarihler aralığında başvurular için gerekli belgeler toplanarak aracı kuruma teslim edilir ve başvuru yapılır.

Work and Travel Gerekli Belgeler Neler?

Work and Travel için gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Pasaport,
  • En az bir adet olacak biyometrik fotoğraf,
  • Üniversite tarafından kapalı halde verilen ve zarfın kapalı kısmına üniversite tarafından mühür basılmış olan son dönemi içeren İngilizce transkript,
  • DS-160 belgesi (genel başvuru formu)
  • DS-2019 belgesi (Çalışma izni formu)
  • SEVIS ödeme dekontu başvuru için gerekmektedir.

Work and Travel Başvurusunda Önemli Noktalar

Work and Travel başvurusu için gerekli olan belgelerin teslim edilmesinde belirli  noktalara dikkat edilmelidir. Work and Travel için katılım sağlanacak dönem adına pasaportun en az program bitiş tarihinden sonraki üç ayı da kapsayacak şekilde geçerlilik süresi olmalıdır. Örnek olarak program 1 Ekim tarihinde bitiyorsa pasaport geçerlilik süresi en az 31 Aralık olmalıdır. Bu her ne kadar zorunlu olmasa da olası gecikmelerde sorun yaşamamak için dikkat edilmesi gereken noktadır.

Başvurular için gerekli olan fotoğrafın da biyometrik ölçülerde olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğraflar vize başvurusu için yapılacak tarihten en fazla 6 ay kapsamında çekilmiş olmalıdır. Fotoğraflar ve vize görüşmesi sırasında kişinin mevcut görüntüsü arasında fark varsa bu vize başvurusu için olumsuz durum yaratacaktır.

Kapalı zarf transkript de başvuru dosyaları içinde en önemli parçalar arasında yer almaktadır. Üniversiteye bu şekilde beyan edildiğinde isteğiniz yerine getirilecektir. Kapalı zarf olarak transkript talep edilmesi notlar üzerinde hiçbir şekilde oynama yapılmamasını ifade etmektedir.

Bunun dışında başvuru için gerekli olan ödemenin yapılmış olması ve dekont ile ibraz edilmesine de dikkat edilmelidir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan