Mezar Bakımı İçin Mezara Hangi Bitkiler Dikilebilir?

Mezar Bakımı İçin Mezara Hangi Bitkiler Dikilebilir?

Sevdiklerimizin kabirlerini sık sık ziyaret ederiz. Bu ziyaretler genelde bayramlar ya da diğer özel günlerde olur. Toplumumuz, kültürel ve dini kökeninden dolayı birçok ritüele sahiptir. Mezarlıklara çiçek götürmek, kabirlere çiçek ekmek de bu ritüellerden birisidir.

Hayatımızın en hüzünlü yerlerinden biri olan mezarlıkları bir nebze olsun huzura, güzelliğe çevirmek adına rengarenk çiçekler ile donatırız. Bu, orada yatan sevdiğimize karşı benimsediğimiz sevginin bir göstergesi olmasının yanı sıra aynı zamanda da kendi iç huzurumuzu yükseltmek için yapılır. Fakat bilinçsiz yapılan çiçeklendirmeler, amacını karşılamak yerine kabirleri estetik bakımdan daha da kötü durumlara düşürebilmektedir. Bu gibi sorunsallar ile karşılan kişilerin aklında devamlı aynı soru belirir: Mezar bakımı için mezara hangi bitkiler dikilebilir? Bu yazımızın devamında mezar bakımı için en uygun bitki türlerini öğrenebilirsiniz.

Mezar bakımı için mezara dikilebilecek birçok bitki türü vardır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, dikilecek bitkinin hangi mevsime uygun olup olmadığıdır. Zira bilindiği üzere yaz bitkileri ile kış bitkileri farklıdır. Nadir olsa da bazı bitkiler her iki mevsimde de dayanıklılık gösterebilir.

Mezar bakımı için mezara kış aylarında dikilebilecek çiçekleri şu şekilde gruplandırabiliriz:

 • Kasımpatı bitkisi
 • Kardelen bitkisi
 • Nergis bitkisi
 • Şebboy bitkisi
 • Hercai Menekşe bitkisi

Bu liste daha da uzatılması mümkün. Fakat günümüzde kış aylarında en sık tercih edilen bitkiler bu şekildedir. Öte yandan bir de yaz aylarında dikilmesi münasip bitki türleri bulunuz. Bu bitkiler kırılgan ve narin yapıya sahip oldukları için kış mevsimine direnç gösteremezler. Peki mezar bakımı için mezara yaz aylarında dikilebilecek çiçekler nelerdir? Bu bitkileri şu şekilde gruplandırabiliriz:

 • Gül çiçek türleri
 • Kasımpatı
 • Sardunya
 • Zambak

Mezar bakımı için mezara hangi bitkiler dikilebilir konusunda bir de hem yaz mevsimine hem de kış mevsimine dayanıklı bitkiler vardır. Bu bitkiler yazın su ihtiyacına gereksinim duymayan, kışın ise çetin koşullara karşı ayakta durabilen özelliklere sahiptir. Kış ve yaz aylarına dayanıklı mezar çiçeklerini ise şu şekilde listelemek mümkün:

 • Acem Halısı Mezem Çiçeği
 • Kaz Ayağı Çiçeği
 • Buz Çiçeği
 • Libya Çimi
 • Yayılıcı Biberiye Fidanı

Bunlara ek olarak da çalı türü bitki çeşitleri de sıkça kullanılmaktadır. Her mevsim için dikilen bitkilerin ana özelliği ise susuzluğa, güneşin olmayışına ve çetin kış koşullarına karşı oldukça dirayetli olmalarıdır. Eğer siz de sevdiklerinizin mezarlarının uzun süreli şık görünüme sahip olmasını istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz her mevsime uygun bitkileri tercih edebilirsiniz.

Mezara Çiçek Neden Ekilir?

Mezara çiçek ekiminin köken çok eski tarihlere varmaktadır. Eski tarihli bazı rivayetlere göre mezar çiçek ekiminin amacı kabirdeki naaşın kokusunu bastırmak için kullanılırdı. Zaman içerisinde bu düşünce evrildi ve günümüzde artık bu uygulama tamamen estetik güzellik açısından kullanılmaktadır.

İslam inancına göre de mezara çiçek ekmenin bir temeli vardır. Buna göre mezarlara ekilen çiçeklerin Allah’a zikrettiğine inanılır. Her zikir ise kabirde yatan kişinin sevabına işlemektedir. Bu yüzden ne kadar çok çiçek ekilirse bu kabirde yatan için o derece faydalı bir durumdur.

Mezar Bakımı İçin Mezar Örtücü Bitkiler

Günümüzde bireyler çoğu zaman yoğun hayat tempoları nedeniyle mezarlara sık uğrayamamaktadır. Bu da kişilerin negatif yönde bir psikolojiye bürünmelerine, kendilerini kötü hissetmelerine neden olur. Uzun zaman sonra mezarlıklara uğradıklarında gördükleri harap görüntü onları hayli üzer. İşte bu gibi durumlarla karşılaşmamak için uzun ömürlü, diriliğini kolay yitirmeyen bitki türleri vardır. Bu bitkiler mezardaki toprağın tamamını kapsamıyla bilinir. Mezar bakımı için mezar örtücü bitkiler konusunu şu şekilde gruplandırabiliriz:

 • Begonya bitkisi
 • Sardunya bitkisi
 • Menekşe bitkisi
 • Çuha bitkisi

Bu bitkiler kullanım bakımıyla aynı zamanda zemin ya da yüzey bitkileri olarak da bilinmektedir. Fakat bakımları hayli zahmetli bitki türleridir. Bu sebeple kullanımı oldukça kısıtlıdır. Bakım yönünden zahmetsiz olduğu için mezar örtücü bitkilere örnek olarak yediveren güllerini örnek olarak gösterebiliriz. Birbirinden güzel ve farklı renklere sahip olan yediveren gülleri, aynı zamanda hoş kokulara sahip olduğu için mezarlıklar için en uygun bitki türüdür demek doğru olur.

Mezar bakımı için mezara hangi bitkiler dikilebilir konusunu genel olarak özetlemek gerekirse, her mevsime uygun, görsel açıdan güzel, hoş kokular veren bitkiler seçmek doğru olandır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan