İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

İnternet sitesi açmak, bir taraftan oldukça kolay diğer yandan ise çeşitli sebeplerden dolayı zorlukları olan bir konudur. Günümüzde birçok kişinin ve kurumun internet sitesine sahip olduğunu düşünürsek, internet sitesi açmaktan çok, siteyi ön plana çıkarmanın zor olduğunu söyleyebiliriz. İşlevsel ve başarılı bir web sitesi kurmanın bir takım aşamaları vardır. Her aşama dikkatli ve detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Eğer aşamalar dikkatli ve detaylı bir şekilde ilerletilmez ise, aslında açılan ya da açılacak olan internet sitesinin değeri zedelenir.

İnternet Sitesi Açmak İçin İlk Adım

İnternet sitesi açmak konusunda düşünülmesi gereken ilk şey açılan web sitesinin ne amaçla kurulduğunu belirlemektir. Birçok site içerisinden görünür olmayı sağlamak için yapılacaklar arasında şunları sıralayabiliriz:

 • Öncelikle amaçlar ve hedefler belirlemek: Neden bir internet sitesi açmaya gerek duyduğunuzun yanıtı, aslında sitenin kurulma amacını ve hedefini belirtmektedir. Açılan sitenin ilk tasarlama aşaması bu şekilde gerçekleşmektedir.
 • Hedef kitle, amaç ve girilecek içeriğe göre sitenin planlamasını yapmak: amaç ve hedef kitle belirlendikten sonra sitenin tasarımı, planlaması, girilecek içerikler belirlenmelidir.
 • Uygun bir alan adı (domain) seçmek: Sitenin ön planda olması için, içeriğe en uygun, sayfayı yansıtan ve dikkat çekici alan isimleri seçmek gerekmektedir.
 • Kullanılacak olan yazılımı belirlemek: Site için uygun ve güvenilir bir kodlama yöntemi gerekmektedir.
 • Hosting sağlayıcı seçmek: 7/24 sorunsuz erişimi mümkün kılabilecek, güvenli bir sağlayıcı seçmek önemlidir.
 • Siteye uygun tasarım yapmak: Bu tasarımı kişiler kendileri yapabilir ya da teknik donanıma sahip profesyonellere bırakabilirler. Ancak yapılacak tasarımın site içeriğiyle uyumlu olmasına ve ziyaretçiler için dikkatini çekici olmasına önem verilmelidir.
 • İçeriklerin arama motorunda görünürlüğünü arttırmak: Girilen içerikler, site ismi (alan adı), reklam vermek gibi çeşitli yöntemlerle milyonlarca site içerisinde, sayfanın görünür hale getirilmesi sağlanmalıdır.
 • Mobil uyumluluğu sağlamak: Açılan sitenin mobil araçlarla uyumlu olmasını sağlamak, siteye erişim açısından önem taşımaktadır.

İnternet Sitesi Açmak İçin Gerekli Olanlar

İnternet çağında yaşadığımız bu dönemde her ne kadar site açmak ve kullanmak yaygın olsa da bazı noktalarda teknik bilgiler de istemektedir. Kullanıcılar çoğu zaman bu teknik bilgilere sahip olmadan da internet sitesi açabilmektedirler. Bugün birçok firma, kullanıcılara bu hizmeti sunmakta, kişilerin kullanımına hazır bir şekilde site inşa etmelerine yardımcı olmaktadır. Yine de web sitesi açmak için ne tür şeylere gerek olduğundan bahsetmek, bu konuda fikir edinmek gerekir. Kısaca değinmek gerekirse internet sitesi açmak için gerekli olan iki temel hizmet ve kodlama yöntemine ihtiyaç vardır:

 • Hosting (barındırma) : Bu hizmet açılan sitenin çalışmasını sağlayan tüm verilerin bulunduğu alandır. Web sitesine ait dosyalar sürekli bir şekilde burada saklanır ve erişime açıktır. Çeşitli hosting firmaları mevcuttur ve sundukları hizmet karşılığında para talep etmektedirler.
 • Domain (alan adı) : Açılan web sitesinin adresini yani adını temsil etmektedir. Her alan adının bir uzantısı vardır. En çok kullanılanlar arasında .com, .net, .org, .me örnek verilebilir. Bu alan adları satın alınarak oluşturulmaktadır.
 • Script : Ziyaretçinin siteye girdiğinde gördüğü her şey diyerek özetleyebiliriz. Bunun için kodlama adı verilen yönteme ihtiyaç duyulmaktadır. ( Kişiye özel scriptler, WordPress, Opencart, Xenforo gibi…)

Bu üç hizmet olmadan web sitesi açılamamaktadır.

Bununla birlikte dünya genelinde birçok kişi, hazır ve ücretsiz yönetim sistemlerini kullanarak site açmaktadırlar. Bunlardan en bilineni WordPress’tir. WordPress, CMS yani içerik yönetim sistemi olarak ifade edilen bir yazılımdır. Bu yolla haber sitesinden e-ticaret sitesine kadar birçok türde site açılabilmektedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan