SMS Onay Sistemi Nedir?

İnternet üzerinden yapmış olduğunuz çoğu alışverişte bahsedeceğimiz onay sistemi ile karşılaşmışsınızdır. Sms onay sistemi tüketicilerin alışveriş güvenliğini sağlamak amacıyla düzenlenmiş olan bir sistemdir. Peki bu sistem ne anlama geliyor?

Sms onay sisteminin çalışma prensibi kişisel verilerinizi kullanarak belirli bir platform aracılığıyla onay alıp orijinal alıcının sizin olduğunuzu anladıktan sonra alışverişi güvenli hale getirmektir. Birçok alışveriş sitesinde sms onayı zorunlu hale getirilmiştir.

Sms onay sistesi alışveriş, iletişim, müzik platformları vs sosyal medya platformlarının hepsinde kullanılabilir. Üye olduğunuz ve bazı kişisel bilgilerinizi kayıt ettiğiniz sitelere kayıt oluşturduktan sonra alışveriş yapacağınız bölüme geldiğinizde öncelikle sizden kişisel verilerinizi onaylamanız beklenir. Bu kişisel veriler çoğunlukla kart bilgileri olur. Kart bilgilerinizi girdikten sonra hesabınızda kayıtlı olan telefon numaranıza bir dizi kod içeren sms gelir. Telefonunuza gelen kodu alışveriş platformunda karşınıza açılan kod girme ekranına girdiğinizde güvenli alışveriş tamamlanmış olur.

Sms onay sitesi kodunun kullanım amacı kendi bilgilerinizle hesabınızın başkalarının eline geçmediğinden emin olunduktan sonra son bir aşama olarak sms ile doğru kişiyi saptamaktır. Kartınız çalınmış olsa bile sms onay sistemi hesabınızı ele geçirmeye çalışanlar ve adınıza alışveriş yapmak isteyenlere karşı ek bir engel olacaktır.

Sms onay sisteminin dışında doğru kişiyi saptamak adına e-posta ile doğrulama gibi farklı yollara da başvurulabilmektedir. Her türlü onay sistemindeki temel amaç size gönderilen şifreyi/kodu ihtiyacınız olan alana girip hesabınızın sizin tarafından açıldığını ve kullanıldığını onaylamaktır.

https://onaytr.com/

Yorum Yap

0 Yorum yapan